Gayrimenkul sahipleri için kritik gün! 31 Mart tarihini kaçırmayın!

Mart ayına girilmesiyle birlikte gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar kira gelir beyannamesi için son günün ne zaman olduğunu araştırmaya başladı. Son günlerdeki araştırmalarda bu konu ilk sıralarda yer aldı.

Gayrimenkul sahipleri için kritik gün! 31 Mart tarihini kaçırmayın!

Mart ayına girilmesi ile birlikte ev, arsa, yazlık ve iş yeri sahipleri kira beyannamesi için son günün ne zaman olduğunu araştırmaya başladı. Arama motorlarında ilk sıralarda yer alan bu konu başlığının cevabı ise, 31 Mart olarak açıklandı.

Konut ve iş yeri geliri elde eden milyonlarca kişiyi ilgilendiren kira gelir beyannamesi işlemlerinin 31 Mart tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Gayrimenkul sahiplerinin kira gelir, emlak, değer artış kazancı ve çevre temizlik vergisi gibi vergi kalemlerine ödemesi gerekmektedir. 31 Mart son günü olarak belirlenen beyanname için 2022 yılında elde edilen kira gelirine dair beyanname verilecek.

9 BİN 500 LİRAYA BEYANNAME GEREKMİYOR

Gayrimenkul sahipleri için kritik gün! 31 Mart tarihini kaçırmayın!

Sabah’ın haberine göre; aile bireyleri her birine sahip oldukları mal ve haklardan elde ettikleri kira geliri için kendi adlarına ayrı olarak beyanname hazırlayacak. Beyannamede, gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda birçok gider indirimde kullanılabilecek. Örnek olarak; evini 4 bin liraya kiraya verip 48 bin TL gelir elde edip, götürü gider yöntemini tercih eden ev sahibi istisna tutarı 9.500 lirayı geçtiği için konut kira geliri beyan edilecek. Önce 9.500 istisna sonra da 38 binası 500 liradan yüzde 15 götürü düşecek ve kalan 32.725 TL üzerinden vergi hesaplanacak. Ev ve işyeri sahibinin ödediği aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri kiraya verilen mala ilişkin sigorta giderleri indirim olarak kullanılabilecek.

2023 YILINDA İSTİSNA TUTARI DEĞİŞECEK

2023 yılı için konutlarda geçerli olacak istisna tutarı 21 bin lira olacak. İşyeri kira geliri için de beyanname sınırı, her yıl olduğu gibi yeniden belirlenecek. İş yeri kira geliri elde edenler için beyanname sınırı ise bu yıl 70 bin TL olacak. Ev sahipleri kiradan elde ettiği geliri ilk olarak beyan ediyor sonrasında ise mart ve temmuz aylarında 2 taksit şeklinde ödeyebiliyor.

SONRAKİ HABER