Fırtına, sağanak ve kar yağışı etkili oluyor! Meteoroloji resmen duyurdu: Şiddetli kar yağışı olacak

Yurt genelinde sıcaklıkların düşmesiyle soğuk hava etkisini artırırken birçok yer için şiddetli kar yağışı olacağı ifade edildi.

Fırtına, sağanak ve kar yağışı etkili oluyor! Meteoroloji resmen duyurdu: Şiddetli kar yağışı olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, bugün öğle saatlerinden itibaren Batman, Mardin, Siirt, Muş, Bingöl ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli, Şırnak, Hakkari, Van ve Bitlis çevrelerinde ise yer yer çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu yağışlar genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak, 1500 metre ve üzeri rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar, Şırnak'ın doğu, Hakkari ile Van'ın yüksekleri ile Bitlis çevrelerinde ise kuvvetli ve yoğun kar olarak görülecek.

YARIN ETKİSİNİ KAYBEDECEK 

Kuvvetli yağışlar yarın öğle saatlerinden sonra etkisini kaybedecek. Ancak, bu yağışlar nedeniyle sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve fırtına, soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar yağışı ile buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

MGM'nin 5 günlük hava tahmin raporuna göre, bugün doğu kesimlerde hava sıcaklıklarının azalmaya devam edeceği, batı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı kesimlerde artacağı ve mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

BİRÇOK İL İÇİN ALARM VERİLDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün 19 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı vermişti. Sarı kodlu uyarı verilen iller: Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Mersin, Hakkari, Kars, Malatya, K. Maraş, Muş, Tunceli, Ardahan, Şırnak. Turuncu kodlu uyarı verilen iller ise Artvin, Hakkari, Rize, Kastamonu, Rize, Tunceli ve Şırnak.

SONRAKİ HABER