Fay hattı sorgulama sayısı arttı! Fay hattı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bugün sabahın ilk saatlerinde meydana gelen deprem, büyük bir yaranın açılmasına neden oldu. Birçok ilde hissedilen 7,4 büyüklüğündeki depremde can kayıplarının sayısı giderek artıyor. Yaşanan depremin ardından vatandaşlar, fay hattı haritasını aratmaya başladı.

Fay hattı sorgulama sayısı arttı! Fay hattı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Sabah 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazar ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, on ilde daha yıkıma neden oldu. Ülke ve dünya gündeminde yer alan depremin arama kurtarma çalışmaları için çok sayıda ekip bölgelere ulaşmaya çalışıyor. Aynı zamanda, dışarıda kalan vatandaşlar için de çok sayıda yardım ulaştırılmaya başlandı.

FAY HATTI SORGULAMASI

 Meydana gelen depremin ardından vatandaşlar, evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini kontrol etmek için aramalar yapmaya başladı. Vatandaşlar, yaşanan bu büyük depremin korkusu ile bulundukları yerlerde fay hattının olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Bugün en çok aratılan konuların başında yer alan fay hattı sorgulama işlemi, e-devlet uygulaması aracılığı ile yapılabiliyor.

FAY HATTI HARİTASI E-DEVLET UYGULAMASINDA

Fay hattı sorgulama sayısı arttı! Fay hattı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Vatandaşlar, T.C kimlik numaraları ve sahip oldukları e-devlet şifresini kullanarak, e-devlet uygulamasına giriş yapabilir. Giriş yaptıktan sonra ‘Deprem Haritası Sorgulama’ sayfası aracılığı ile aktif fay hatlarını görüntüleyebilir. Aynı zamanda, Maden Tetkik ve Araştırma Genel Müdürlüğü’ne ait resmi internet sitesinden de aktif fay hatlarının görüntülenmesi mümkün.

ARTÇILAR DEVAM EDİYOR

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olarak açıklanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar meydana gelmeye devam ediyor. Özellikle Hatay’ın büyük yıkımlar yaşadığı 7,4 büyüklüğündeki deprem; Kilis, Adana, Diyarbakır, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Suriye’den de hissedildi. Birçok ilde yıkımlar meydana geldi. Hatay’da ise, yıkımlar ile birlikte can kaybının ve yaralıların olduğu da bildirildi.

SONRAKİ HABER