Fatih Portakal’dan yeni açıklama geldi! Asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı!

Fatih Portakal, 2024 yılı asgari ücretine yapışacak olan zam hakkında edindiği bilgileri açıkladı. Gazeteci Fatih Portakal, 2024 yılında asgari ücrete yapılacak olan zamların 1 defa yapılacağını düşünüyorum diye ifadelerde bulundu.

Fatih Portakal’dan yeni açıklama geldi! Asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı!

Gazeteci Fatih Portakal, 2024 yılındaki asgari ücrete dair edindiği bilgileri kendisine ait olan YouTube kanalında paylaştı.

Birçok işletmenin göstermelik olarak asgari ücretin çok az üzerinde ödemeler yaptığını hatırlatan Portakal, fiilen asgari ücret ve yakınında maaş alanların toplumun yüzde 70'ini oluşturduğunu belirtti.

Gazeteci Fatih Portakal YouTube kanalında şu ifadeleri kullandı."Aralık son haftasın asgari ücretin kaç lira olacağını öğreneceğiz. 2024 yılında da 2 kez mi belirlenecek onu bilmiyorum. Ama anladığımız kadarıyla tekten gidecekler" dedi.

Fatih Portakal açıklamalarında... 

"Dün hadi dedim geldi yine kasım ayı, çünkü aralık ayında toplanacak taraflar. Ne kadar olacak diye bakındım. Konuştuğum 1-2 kişi aktardığına göre asgari ücret beklentisi 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasında olacağı yönünde" dedi.

Portakal, "18 bin telaffuz edilmiş fakat çalışma maliyeti çok etkileyeceği için işveren tarafından istenmiyormuş. İktidar da enflasyon hedefinden sapma olacağı için istemiyormuş" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Özbekistan’a yapmış olduğu ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı ve şu ifadelerde bulundu. "Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da, "Aralık ayının ilk haftasında inşallah işçi, işveren temsilcilerini davet edeceğiz. Komisyon çalışmalarımızı bu şekilde başlatmış olacağız. Süreç bir ilerlesin bakalım. Her zaman söylediğimiz gibi, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek ilkesi bizim için en temel ilke olacak. Bu şekilde bir planlama içerisindeyiz inşallah" demişti.

SONRAKİ HABER