Fahiş kira artışlarının önüne geçilecek! Memurlar için kira uygulaması nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatları ile birçok yasal düzenlemeye başlatıldı.  Erdoğan yüksek kira isteyen ev sahiplerine ceza verilmesi konusunda talimat verdi.  Böylelikle fahiş kira artışlarının önüne geçilmiş olacak.

Fahiş kira artışlarının önüne geçilecek! Memurlar için kira uygulaması nedir?

Günümüzde birçok büyükşehir ve küçük şehirlerde vatandaşların en çok yaşadığı problemler arasında yüksek kira oranları yer alıyor. Fahiş kira uygulamalarından dolayı birçok vatandaş geçinmekte büyük zorluk çekiyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu hakkında çalışmalara başladı. Fahiş kira artışlarını dikkate alan Erdoğan bu konuda çalışmaları başlattı. Kira artışlarında %25'lik sınır uygulanacak. 11 Haziran 2002 ve 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında olan kiralar için bu uygulama geçerli olacak.  Temmuz ayı itibari ile %25'lik sınır tekrardan uzatılacak.  Böylelikle ev sahipleri kiracılara fahiş kira uygulayamayacak. Aynı zamanda fahiş kira artışı gerçekleştiren ev sahipleri içinde para cezası ya da hapis cezası uygulamaya konulacak.

Memurlar için kira uygulaması nedir?

Yeni dönem kira uygulaması ile birlikte memurlara kira yardımı da yapılacak. İl ve ilçe bazında yapılacak kira yardımı ile memurların kiralarını ödemeleri kolaylaştırılacak. Bu konu hakkında kapsamlı bir hazırlık yürütülüyor. Kira desteğinden sözleşmeli memurlar, kamu işçileri ve kadrolu memurlar faydalanabilecek. Kira desteklerinin oranı ise ortalama kiralar ve bölgedeki kira oranları göz önünde bulundurularak hesaplanacak. Bu hesaplamalar sonucunda kira desteğine ihtiyaç duyan memurlara devlet tarafından kira yardımı yapılacak. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde kira yardımı sağlanacak.  Böylelikle memurların yaşamının daha kolay bir hale gelmesi sağlanacak.

Kiralar için yasal düzenleme alternatifleri ne olacak?

Kiralarda hızlı bir şekilde meydana gelen artıştan sonra yasal düzenlemeler devreye girdi.  Adalet Bakanlığı ile yürütülecek bu çalışmada kiralara fahiş fiyat uygulanması engellenecek. Bu durumda fahiş fiyat uygulayan ev sahiplerine 3 alternatif yasal düzenleme uygulanacak. Bunlar arasında hapis cezası, para cezası ya da adli para cezası uygulanacak. Bu çalışmalar tamamlandığında yüksek kira uygulayan ev sahipleri bu yasal düzenlemelerden yargılanacak. Evin tüm durumu göz önünde bulundurularak evin değeri ve kira değeri belirlenecek. Böylelikle evinde değerinde kiraya verilmesi sağlanacak.

SONRAKİ HABER