EYT staj ve çıraklık sigortasında son durum! Bakan Bilgin son durumu aktardı!

EYT staj ve çıraklık sigortasında son durum! Bakan Bilgin son durumu aktardı!
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis’ten geçmesiyle birlikte staj ve çıraklık sigortasında son durum vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, EYT staj ve çıraklık sigortasında son durum nedir?

Vatandaşlar tarafından EYT staj ve çıraklık döneminin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine dahil edilip edilmeyeceği sorgulanmaya başlandı. EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla birlikte staj ve çıraklık sigortası ile ilgili son durum merak konusu oldu. Bakan Bilgin’den açıklama geldi.

Staj ve çıraklık dönemi EYT’ye dahil edilecek mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yasalaştı. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışanlar, yaşa bakılmaksızın sigortalılık süresi ve prim günü şartını yerine getirerek emekli olabilecekler. Peki, staj ve çıraklık Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine dahil edilecek mi?

Bakan Bilgin açıklama yaptı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yüzbinlerce vatandaşın merak ettiği soruyu yanıtladı. Bakan Bilgin, staj ve çıraklık dönemi hakkında konuştu. Bakan Bilgin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Staj mağduru diye bir kavram doğru değil. Primini yatırmamış kişiler primini yatırmadan emekli olabilir mi, patronları kim? Kendi adlarına sigorta primi yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Siz kendi işverenlerinize sorun, staj için gelen çocuklar için prim yatırırsanız staja alır mısınız? Staj bir eğitimdir, bu durumu siz de yaşamışsınızdır. Kavramları doğru kullanın” şeklinde konuştu.

EYT düzenlemesinde staj geçerli mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in son açıklamalarına göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında stajın bir eğitim olduğu ve EYT’nin onu kapsamadığı belirtildi. Bakan Bilgin: “Staj bir eğitim. İş akdi stajla başlamıyor. Dolayısıyla EYT onu kapsamıyor” ifadelerini kullandı.