Evde bakım maaşına zam yapılacak mı? Temmuz ayında evde bakım maaşı ne kadar olacak?

Evde bakım maaşı alan vatandaşlara çifte müjde! Evde bakım maaşı alan kişilere hem zam hem de sigorta müjdesi verildi. Evde Bakım Maaşına uygulanacak yeni zam ve yeni düzenleme ile ilgili tüm bilgiler haberimizin devamında sizlerle birlikte..

Evde bakım maaşına zam yapılacak mı? Temmuz ayında evde bakım maaşı ne kadar olacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bakıma muhtaç olan kişilerin ailelerine ödenen sosyal destek ödemesi ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Peki evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım maaşı alan kişiler nasıl emekli olabilir? Sigorta prim şartı nedir?

Evde bakım maaşına yeni zam müjdesi verildi 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bakıma muhtaç olan kişilerin ailelerine ödenen sosyal destek ödemesi tutarı 2022 yılında 3 bin 336 TL iken, 2023 yılı Ocak ayı itibariyle evde bakım maaşı 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye yükseldi. 2023 Temmuz ayında %40’lık artış yaşanması ile birlikte Evde Bakım Maaşı 6 bin TL’ye yükselmesi tahmin ediliyor.

Memurlara uygulanacak zam ile birlikte yani %85’lik zammın tamamı baz alınması taktirde belirtilen tutar iki katına çıkabilecek. Evde bakım maaşı artışı devlet memurları zammı ile birlikte netlik kazanacak. Bu durumda da bakıma ihtiyacı olan kişilere için ailelerine ödenecek evde bakım maaşı temmuz ayında zamlanacak.

Evde bakım maaşı alan kişiler emekli olabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortak olarak yürütmüş olduğu yeni düzenleme ile ilgili önemli bilgileri şu şekilde;

Aile Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, evde bakıma ihtiyacı olan kişiler için evde bakım yardımı sağlayan kişilere kısmi zamanlı olarak sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmesi planlandığı bilgisi verildi.

Evde yaşlı engelli yakına bakan kişilerin kısmi zamanlı olarak sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmesi ile birlikte sigorta primleri devlet tarafından karşılanacağı konusunda açıklama yapıldı. Bu durumda da evde yaşlı engelli yakına bakan kişilerin emekli olmalarına olanak sağlanmış olacak.

 

SONRAKİ HABER