Evde bakım maaşına zam geldi mi? Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

2006 yılında hayatta geçirilen evde bakım yardım maaşı alan vatandaşlara müjde! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan evde bakım maaşı ödemesi yeni düzenleme ile birlikte 6 bin TL’ye yükselecek.

Evde bakım maaşına zam geldi mi? Evde bakım maaşı şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakıma muhtaç kişilerin ailelerine “Evde Bakım” aylığı adı altında her ay düzenli olarak ödediği tutara büyük zam uygulaması yapılacağı kamuoyuna duyuruldu. Evde bakım maaşı zammı ve başvuru şartları ili ilgili bilgiler haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Evde bakım maaşı alanlara müjde!

2006 yılında hayatta geçirilerek ihtiyaç sahibi kişilere büyük destek sağlayan evde bakım yardım maaşı alan vatandaşlara ödenen yardım tutarı ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ihtiyaç sahibi kişilere sunulan evde bakım maaşı ödemesi için belirlenen tutar yeni düzenleme ile birlikte 6 bin TL’ye yükseleceği konusunda açıklama yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakıma muhtaç kişilerin ailelerine “Evde Bakım” aylığı adı altında her ay düzenli olarak ödediği sosyal destek ödeme tutarında büyük zam uygulaması yapılacağı kamuoyuna duyuruldu. Yapılan bu duyuru ile birlikte Evde Bakım maaşı ödemesi alan kişiler tarafından zamlı ödeme ne zaman hesaplara yatacağı ise merak konusu oldu.

Evde bakım için talep edilen başvuru şartları neler?

 Evde bakım maaşından yaralanabilmek için evde bakım maaşı için belirlenen birtakım şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Yetkililer tarafından belirlenen şartları ise şu şekilde yer alıyor;

Evde Bakım aylığından yararlanmak isteyen kişilerin bakıma muhtaç olarak bildirilen kişinin 65 yaş üzeri ya da yüzde 50 ve üzeri engelli olması gerekmektedir.

Evde Bakım maaşı için hanede yaşayan kişilerin kişi başına düşen gelirlerinin devlet tarafından belirlenmiş sınırın altında olması aranan şartlar arasındadır.

Tüm bu şartları taşıyan kişiler yardımı neden almak istediklerini belgelemesi  gerekmektedir.

Evde bakım maaşı almayı hak eden kişilere bu sene içerisinde 4 bin 336 TL olan tutar Temmuz ayında uygulanacak zam ile birlikte evde bakım yardımı aylığının 6 bin TL’ye yükseleceği düşünülüyor.

SONRAKİ HABER