Evde bakım maaşı alan vatandaşların dikkatine! Karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Evde bakım maaşı hizmetinden yararlanan kişileri yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler resmi gazete üzerinden yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Evde bakım maaşı yeni düzenleme ile birlikte artık bu şekilde ödenecek.

Evde bakım maaşı alan vatandaşların dikkatine! Karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bakıma muhtaç kişilerin ailelerine destek olmak amaçlanarak ödenen destek ödemesi için yeni kararlar alındığı bilgisi resmi gazete üzerinden kamuoyuna duyuruldu. Evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Evde bakım maaşı alan vatandaşların dikkatine!

Evde bakım maaşı hizmetinden yararlanan kişileri yakından ilgilendiren konu ile ilgili gelişmeler ise şu şekilde;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bakıma muhtaç kişilerin ailelerine destek olmak amaçlanarak ödenen destek ödemesi için yeni kararlar alındığı bilgisi verildi. Bu destek ödemesinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin bakım yardımı başvuru işlemleri, değerlendirilme işlemleri ve ödenmesi gibi diğer konular ile ilgili usul ve esasların belirlendiği yeni karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe dahil edildi.

Evde bakım maaşı için yeni alınan karar ne?

 Resmi Gazete üzerinden yayımlanan evde bakım maaşı yönetmelik kapsamına göre, engellilik durumuna göre tam bağımlı çocuklar için “Çok ileri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul” gereksinimi bulunan (ÖKGV) ibareli raporu olanlara çocuklar için söz konusu destek ödemesinin yapılacağı bilgisi yer alıyor.

Ayrıca günlük yapması gereken işlemlerini önemli ölçüde yerine getiremeyen kişiler de destek ödemesinden yararlanabileceği bilgisi verildi. Ayrıca başkasının yardımı ve bakımı olmadan günlük hayatına devam edemeyen kişiler için de evde bakım yardımından için başvuru yapılabileceği bilgisi aktarıldı.

Bakım heyeti onaylı bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım ihtiyacını evinde bakmak isteyen kişilere hanede yaşayan kişi başına düşen net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olması durumunda bakıma ihtiyacı olan kişilerin ailelerine evde bakım yardımı yapılacağı açıklandı.

Resmi Gazete üzerinden yayımlanan yeni yönetmelik tarihinden önce yardımdan yararlanan kişiler evde bakım yardımı ödemelerine devam edileceği konusunda duyuru yapıldı. 

SONRAKİ HABER