Ev hanımlarına müjdeli haber! Yeni düzenlemeye göre artık emekli olabileceksiniz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kadınlara büyük müjde! Ev hanımlarını kapsayan yeni proje ile ilgili önemli gelişmelerin yer aldığı bilgiler tek tek paylaşıldı. Ev hanımları yeni proje kapsamında artık emekli olabilecek.

Ev hanımlarına müjdeli haber! Yeni düzenlemeye göre artık emekli olabileceksiniz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi açıklamış olduğu bilgilere göre, belirtilen şartları yerine getiren ev hanımlarına emekli olabileceği bilgisi verildi.  Peki ev hanımlarının emekli olması için belirlenen şartları neler? Ev hanımlarını kapsayan emeklilik hakkı ile ilgili tüm bilgiler haberimizin devamında sizlerle birlikte.

Yeni düzenleme ile ev hanımları emekli olabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  seçim öncesi yapmış olduğu konuşmasında kadınlara yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, baz şartları yerine getiren ev hanımlarının emekli olabileceği bilgisi yer alıyor. Peki Nası? Diyorsanız eğer bazı nedenlerle dolayı çalışamayan ev kadınları isteğe bağlı sigortadan yararlanarak emekli olabilir.

Ev hanımları da isteğe bağlı sigortayla emekli olabilmesi için her ay belli bir süreye kadar prim ödemesi yapması, kanunda belirtilen yaş ve prim ödeme gün sayısı tamamlaması ile birlikte emekli olma hakkına sahip olabilirler. Devlet ise tam da burada devreye giriyor ve ev hanımlarının ödemesi gereken prim tutarlarının belirli bir kısmını ödemeyi planlıyor. Bu durumda da ev hanımlarının sigorta primlerinin üçte birini devlet tarafından karşılanacak.

Ev hanımları nasıl emekli olabilecek

 Yapılan açıklamaya göre, kadınlara yönelik olan bu proje kapsamında yapılacak ödemeler, aile koruma kalkanı programı doğrultusunda gerçekleşeceği bilgisi verilirken, yine aile koruma kalkanı kapsamında farklı destekler de sunulacağı konusunda açıklamalar yer alıyor.

Ev hanımlarının sigorta primlerinin üçte birini karşılanarak ailenin temeli olan kadınların emekli olabilmesi için fırsat sunulurken, Devlet prim desteğinden ise herhangi bir yerde çalışmayan ev kadınları  yararlanabilecek.

Emekli olmak isteyen kadınlar isteğe bağlı sigorta primini her ay düzenli olarak ödemesi gerekmektedir. Bununla birlikte de kanunda yer aldığı yaş ve prim gün sayısını tamamlaması ile birlikte emekli olabilecek.

 

SONRAKİ HABER