Eris varyantının en temel 2 belirtisi belli oldu: Bu belirtileri fark eden doğru test yaptırmaya gitsin

Koronavirüs salgını geçtiğimiz yıl geride kalmıştı. Ancak bu sefer Omicron’un bir alt varyantı olan Eris için acil uyarı yapıldı. Tüm dünyada peş peşe Eris varyantı için açıklamalar gelirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da ülkemizde 9 kişide yeni varyantın görüldüğünü söylemişti.

Eris varyantının en temel 2 belirtisi belli oldu: Bu belirtileri fark eden hemen test yaptırsın

Türkiye’de Eris varyantı ile ilgili açıklama yapıldıktan sonra herkes Eris varyantı belirtilerini merak etmeye başladı. Peki, Eris varyantı nedir? Eris varyantı belirtileri neler? İşte merak edilenler!

Eris varyantının bilimsel adı EG.5.1 olarak açıklandı. Varyanta ilişkin ilk vaka şubat ayında tüm dünya ile paylaşılırken, o tarihten sonra peş peşe ülkelerde tek tük Eris varyantını için vaka açıklaması gelmeye başladı. Son olarak da Eris varyantı eylül ayında ülkemizde görüldü.

ERİS VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Eris varyantının belirtileri genel olarak hemen hemen koronavirüs ve Omicron ile aynı. Ancak uzmanların açıklamasına göre diğer varyantlara göre hem daha güçlü hem de daha bulaşıcı. En sık temel görülen 2 belirtisi ise boğaz ağrısı ve öksürük. Bunun yanı sıra ateş, tat ve koku kaybı, burun akıntısı ve halsizlik gibi belirtiler de görülebiliyor.

Sağlık Bakanı Koca, 9 vakanın olmasına rağmen endişe verici bir durumun olmadığının altını çizdi. Ancak vatandaşlar yeni bir pandemi ihtimali karşısında çok gergin.

ERİS VARYANTI İÇİN TEST VAR MI?

Eris varyantı da koronavirüsün bir alt türü gibi düşünülebilir. Yapılan açıklamalara göre varyantın kişide olup olmadığının belirlenmesi için PCR testi yeterli olmaktadır. Yukarıdaki belirtileri kendine fark edenler en yakın sağlık kuruluşuna giderek PCR testi yaptırmalıdır.

SONRAKİ HABER