Eris varyantı yayılıyor! Covid Eris nedeniyle alınacak önlemler az önce açıklandı: Mutlaka yapmalısınız

Bakan Koca ülkemizde Ersi varyantının tespit edildiğini açıkladı. Bunun ardından varyanttan korunmak için yapılması gerekenler de açıklandı.

Eris varyantı yayılıyor! Covid Eris nedeniyle alınacak önlemler az önce açıklandı

Koronavirüs salgını, yeni varyantlarla mücadele etmeyi zorlaştırıyor. Son olarak, Omicron varyantının bir alt türü olan Eris varyantı, Türkiye’de de görülmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye’de tespit edildiğini açıkladı. Eris varyantının diğer varyantlardan daha bulaşıcı olup olmadığı veya daha ciddi semptomlara neden olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “izlenmesi gereken varyant” olarak sınıflandırıldı. Peki korunmak için neler yapılması gerekiyor? Alınacak önlemler açıklandı. 

AŞI OLMAK

Eris varyantından korunmanın en etkili yolu, COVID-19 aşısı olmaktır. DSÖ, mevcut aşıların Eris varyantına karşı da koruma sağladığını belirtmektedir2. Aşı olmak, hem bireysel hem de toplumsal bağışıklığı artırmakta ve hastalığın yayılmasını önlemektedir. Ayrıca, aşı olmak, hastalığın ağır seyretmesini ve ölüme yol açmasını da büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle, henüz aşı olmayan veya tam dozunu tamamlamayan kişilerin, en kısa sürede aşı randevusu alması ve aşı olması gerekmektedir.

MASKE TAKMAK 

Eris varyantından korunmanın bir diğer yolu da maske takmaktır. Maske takmak, solunum yoluyla bulaşan virüsleri engellemekte ve enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Maske takarken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Maske, ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde takılmalıdır.

Maske, sık sık değiştirilmeli veya yıkanmalıdır.

Maske çıkarılırken veya takılırken eller yıkanmalı veya dezenfekte edilmelidir.

Maske, tek kullanımlık ise atık kutusuna atılmalıdır.

SOSYAL MESAFE

Eris varyantından korunmanın bir başka yolu da sosyal mesafeyi korumaktır. Sosyal mesafe, virüsün bulaşma ihtimalini azaltmak için insanlar arasında tutulması gereken güvenli mesafedir. Sosyal mesafe kurallarına uyarken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır.

Kapalı alanlarda havalandırma sağlanmalıdır.

İnsanlarla arada en az 1,5 metre mesafe bırakılmalıdır.

El sıkışma, sarılma gibi temaslı selamlaşmalardan uzak durulmalıdır.

HİJYEN KURALLARINA UYMAK

Eris varyantından korunmanın bir diğer yolu da hijyen kurallarına uymaktır. Hijyen kuralları, virüsün bulaşmasını önlemek için alınması gereken temizlik önlemleridir. Hijyen kurallarına uyarken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı veya alkol bazlı dezenfektanla temizlenmelidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı veya dirseğin iç kısmına doğru öksürülmeli veya hapşırılmalıdır.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Kişisel eşyalar paylaşılmamalıdır.

 

SONRAKİ HABER