Eris varyantı Türkiye’de görüldü: Sağlık Bakanı endişeli değil

Eris varyantının Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi. Okulların açılmasıyla çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çeken uzmanlar, aşı olmanın önemini vurguladı.

Eris varyantı Türkiye’de görüldü: Sağlık Bakanı endişeli değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yeni bir kovid-19 varyantı olan Eris’in Türkiye’de 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, bu varyantın hasta etme gücünün düşük olduğunu ve endişe konusu sayılmayacak bir gelişme olduğunu belirtti.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“ERİS VARYANTI: Hasta etme gücünün (virülans) düşüklüğünü bildiğimiz, risk var yankısı referans laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.”

Eris varyantı, ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan ve daha sonra diğer ülkelere de yayılan bir kovid-19 varyantıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu varyantın henüz “endişe verici” veya “izlenmesi gereken” bir varyant olarak sınıflandırılmadığını açıklamıştır.

Eris varyantının özellikleri nelerdir?

Eris varyantının, kovid-19’un diğer varyantlarından farklı olarak, virüsün yüzeyindeki “spike” proteininde 14 mutasyon taşıdığı belirlenmiştir. Bu mutasyonların, virüsün bulaşıcılığı, aşı etkinliği ve hastalığın şiddeti üzerinde nasıl bir etkisi olduğu henüz net olarak bilinmemektedir.

Eris varyantının hasta etme gücünün düşük olduğu yönündeki iddia ise, Güney Afrika’da yapılan bir çalışmaya dayanmaktadır. Bu çalışmada, Eris varyantına yakalanan hastaların, diğer varyantlara yakalanan hastalara göre daha hafif semptomlar gösterdiği ve daha az hastaneye yatış ihtiyacı duyduğu tespit edilmiştir.

Ancak bu sonucun genelleştirilebilir olup olmadığı konusunda henüz yeterli veri bulunmamaktadır. Ayrıca Eris varyantının aşıya karşı ne kadar dirençli olduğu da henüz bilinmemektedir.

Okullar açıldı, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları arttı: Aşı olmak şart

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının da arttığına dikkat çeken uzmanlar, aşı olmanın korunma yollarının başında geldiğini vurguladılar. Çocuklarda yaklaşık 100 farklı virüsün soğuk algınlığı, nezle, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklara yol açtığını belirten uzmanlar, bunlardan korunmanın çok mümkün olmadığını ancak aşı ile kovid-19 gibi daha ciddi hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu söylediler.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının artmasının normal bir durum olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Ceyhan, “Çocuklarda aşağı yukarı 100 civarında farklı virüs var ki bunlar çocuklarda soğuk algınlığı, nezle, boğaz enfeksiyonu gibi bir takım hastalıklara yol açıyorlar. Bunlardan korunmak maalesef çok mümkün değil. Özellikle küçük yaştaki öğrenciler büyük risk taşıyor. Çünkü sınıflarda yeterli önlem yok. Bulaşıcı hastalık riskine dikkat etmek gerekiyor. Hastalık özellikle temas yoluyla hızla yayılıyor. Başkalarının kullandığı mendil, çatal, kaşık gibi bir takım eşyaları kullanmamak tabii ki gerekir” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, hastalıklardan korunmak için velilere de büyük görevler düştüğünü belirterek, “Yeterli beslenme ve uyku düzeni önemli bir faktör. Doğru düzgün beslenmeyi, yaşına uygun beslenmeyi sağlamak, uyku düzenine dikkat etmek, bir takım hava kirleticilerden başta sigara olmak üzere uzak kalmak bunlar çok önemli” diye konuştu.

Kovid-19’un yeni varyantı Eris Türkiye’de de görüldü: Çocuklar için henüz endişe olmadığı söyleniyor ancak yine de önlem şart

Prof. Dr. Ceyhan, kovid-19’un yeni varyantı olan Eris’in Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın endişe edilecek bir durum olmadığı yönündeki açıklamasını da değerlendirdi. Prof. Dr. Ceyhan, “Eris varyantı henüz çocuklar için endişe verici bir durum değil ama tabii ki önlem almak gerekir. Bir enfeksiyon hastalığından korunmanın en önemli yolu eğer bu mikroba karşı bu hastalığa karşı bir aşı varsa o aşıyı olmaktır” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, kızamık hastalığı vakalarında da son dönemde büyük artış yaşandığını hatırlatarak, yeniden artışın önüne geçebilmek için çocukluk aşılarının eksiksiz yaptırılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, “Normal çocukluk aşıları da karma aşıları, kızamıkçık kabakulak aşısı, su çiçeği aşısı gibi rutinde yapılması gereken aşıları mutlaka yaptırmamız gerekiyor” dedi.

 

SONRAKİ HABER