Erdoğan Aktaş duyurdu: Sinan Oğan'ın ikinci turda destekleyeceği isim belli oldu! Az önce açıklandı

Gözler birinci turda yüzde 5.17 oranında oy alan ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın ikinci turda kimi desteleyeceğinde olurken Oğan'ın kimi destekleyeceğinin belli olduğu paylaşıldı.

Erdoğan Aktaş duyurdu: Sinan Oğan'ın ikinci turda destekleyeceği isim belli oldu

TV100 yazarı Erdoğan Aktaş "Sinan Oğan ikinci turda hangi ittifakı destekleyecek?" başlıklı bir yazı yayınladı. Bu doğrultuda Sinan Oğan'ın kimi destekleyeceği de açıklandı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala, herkes Sinan Oğan’ın 28 Mayıs’ta hangi ittifaka destek vereceğini merak ettiği bildirildi.

KİMİ DESTEKLEYECEĞİ BELLİ OLDU 

İlk turda elde ettiği yüzde 5,17’lik oy oranı ile ikinci turun kilit ismi haline gelen Sinan Oğan hafta boyu görüşmelerini sürdürdüğü belirtilirken Erdoğan Aktaş yazısında "Oğan kararını açıklamadan ben de Ankara kulislerini yokladım. Edindiğim bilgilere göre, yakın çevresine, “Sığınmacılar konusu haricinde hemen her konuda Cumhur İttifakı ile uzlaşıyoruz” diyen Oğan, ikinci turda Erdoğan’a açık ve net destek verecek." ifadelerini kullandı.

YAZININ AYRINTILARI 

Konu ile ilgili olarak Erdoğan Aktaş'ın yazısı şöyle oldu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede de bazı temel konular üzerinde anlaştıkları dile getiriliyor.

Fakat en önemli detay şu: Sinan Oğan desteği karşılığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bakanlık ya da hükümette herhangi bir görev talep etmedi, hiçbir konuda pazarlık yapmadı.

Oğan’ın AK Parti ile belirli konular üzerinde anlaştıkları ifade ediliyor.

HÜKÜMETTE GÖREV VERİLMEYECEK 

Buna göre, Sinan Oğan’ın AK Parti’ye özellikle şu konu başlıkları üzerinde hassasiyetini dile getirdiği belirtiliyor:

- HDP ve HÜDAPAR gibi terör örgütleriyle arasına mesafe koymayan partilere hükümette görev verilmeyecek.

- Sığınmacılar konusunun çözülmesi bir takvime bağlanacak.

- Anayasa’nın ilk dört maddesi tartışmaya açılmayacak.

ERDOĞAN'A DESTEĞİNİ AÇIKLAYACAK

Sinan Oğan, bugün (22 Mayıs) bu başlıklar dahilinde Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Erdoğan’a desteğini açıklayacak.

Tabii ilk turda Sinan Oğan’a oy veren 2 milyon 831 bin 208 seçmenden kaçının ikinci turda Erdoğan’ı destekleyeceğini de 28 Mayıs akşamı görmüş olacağız.

SONRAKİ HABER