Emeklilerin Çok Çalıştıkça Yüksek Maaş Almasını Sağlayacak Düzenleme

Emeklilerin çok çalıştıkça yüksek maaş alması için Orta Vadeli Plan’da yer alan düzenleme hakkında bilmeniz gerekenler. Aylık bağlama oranının nasıl artırılacağı ve emeklilikte adaletin nasıl sağlanacağı bu makalede.

Emeklilerin Çok Çalıştıkça Yüksek Maaş Almasını Sağlayacak Düzenleme

Emeklilikte adalet arayan milyonlarca vatandaşın merakla beklediği bir düzenleme Orta Vadeli Plan’da (OVP) yer aldı. OVP’de sosyal güvenlik sisteminde kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen düzenlemelerin hayata geçirileceği belirtildi.

Peki bu düzenleme ne anlama geliyor? Çok çalışan emekli daha yüksek maaş alabilecek mi? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

Çok Çalışana Daha Yüksek Aylık Bağlama Oranı

Emeklilikte adaletin sağlanması için en önemli kriterlerden biri aylık bağlama oranıdır. Aylık bağlama oranı, emekli olurken prim ödediğiniz gün sayısı ve prim tutarına göre belirlenen bir katsayıdır. Bu katsayı, emekli aylığınızın hesaplanmasında kullanılır. Aylık bağlama oranı ne kadar yüksek olursa, emekli aylığınız da o kadar yüksek olur.

Şu anda mevcut sistemde, aylık bağlama oranı 2000 yılından sonra sigortalı olanlar için %32,5 ile %60 arasında değişmektedir. Bu oran, prim ödediğiniz gün sayısına göre artmaktadır. Ancak bu artış çok yavaş ve yetersizdir. Örneğin, 3600 gün prim ödeyen bir kişi ile 9000 gün prim ödeyen bir kişi arasındaki aylık bağlama oranı farkı sadece %2,5’tir. Bu da çok çalışmanın karşılığının alınmadığı anlamına gelmektedir.

Emeklilerin en büyük şikayetlerinden biri de budur. Birçok emekli, “Ben 8000 gün çalıştım, 9000 gün çalıştım, 10.000 gün çalıştım, yüksekten prim ödedim. Ama gel gör ki 3600 gün primle aynı maaşı alıyorum. O zaman çok çalışmanın ne anlamı var?” diye isyan etmektedir.

Bu sorunun çözümü için OVP’de yer alan düzenleme umut vericidir. OVP’de sosyal güvenlik sisteminde kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden düzenlemelerin hayata geçirileceği ifade edilmektedir. Bu da demektir ki, çok çalışana daha yüksek aylık bağlama oranı verilmesi gündeme gelecektir.

Emeklilikte Adalet Nasıl Sağlanacak?

Eğer çok çalışana daha yüksek aylık bağlama oranı verilirse, emeklilikte adalet de sağlanmış olacaktır. Çünkü bu sayede, emekli olmak isteyenlerin erken emeklilik talebi azalacak, sistemde kalmaya devam edeceklerdir. Bu da hem emeklilerin hem de devletin yararına olacaktır.

Emeklilerin yararına olması, daha yüksek maaş alacakları anlamına gelmektedir. Örneğin, 20 yıl çalışıp 10.000 TL emekli maaşı alan bir kişi, 5 yıl daha fazla çalışıp aylık bağlama oranını yükselterek 15.000 TL emekli maaşı alabilecektir. Bu da çok çalışmanın karşılığını görmek demektir.

Devletin yararına olması ise, sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi anlamına gelmektedir. Çünkü emekli olan kişiler, hem sosyal güvenlik kurumunun kasasından emekli maaşı almakta, hem de iş yerinden SGK primi gelmemektedir. Bu da devletin iki kez zararlı durumda olması demektir. Ancak eğer emekliler sistemde kalmaya devam ederse, hem emekli maaşı almayacak, hem de iş yerinden SGK primi gelmeye devam edecektir. Bu da devletin gelirini artıracak ve sosyal güvenlik açığını azaltacaktır.

Bu nedenle, çok çalışana daha yüksek aylık bağlama oranı verilmesi, emeklilikte adaletin sağlanması için en etkili yöntemdir. Bu yöntem, hem emeklilerin hem de devletin çıkarlarını koruyacak ve sosyal güvenlik sisteminin geleceğini garanti altına alacaktır. Umarız OVP’de yer alan bu düzenleme bir an önce hayata geçer ve emekliler hak ettikleri maaşı alır.

SONRAKİ HABER