Emekli ikramiyesine zam gelecek mi? "5 bin 500 TL olması gerekiyor"

Emekli ikramiyesine zam gelecek mi? "5 bin 500 TL olması gerekiyor"
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün emekli vatandaşlara müjde verdi. Fazladan zam olacak mı sorusuna yanıt geldi. işte sizlerle...

Milyonlarca emekliye iki kat daha fazla ödeme yapılacak mı? Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün konuyla ilişkili detayları paylaştı...

Kazım Ergün’den açıklama geldi

 Milyonlarca emekli bayram ikramiyesinin ne olacağını ve ne zaman hesaplara yatacağını merak ediyor. Emekli vatandaşlar tarafından bayram ikramiyesi ödemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor konu ile ilgili açıklama ise Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün’den geldi. Ergün, emekli ikramiyelerinde büyük bir artış beklediklerini altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “2018-2017 asgari ücret karşılaştırmasında görüleceği gibi eğer şimdiki durum ile kıyaslanırsa 4 bin 253 TL eksiksiz ve net bir şekilde bayram ikramiyesi olarak ayrılması gerekmekte” diyerek konu ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Ayrıca Türkiye’de, yükselen enflasyon nedeni ile son zamlar ortadan kalktı ve durum dengelendi diyebiliriz. Şimdilik bir haber yok ama milyonlarca vatandaşın dikkati ikinci zamlarda.

Bayram ikramiyesinde son durum ne?

 Emeklilerin beklediği haber Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün’den geldi. Ergün, emekli ikramiyelerinde büyük bir artış beklediklerini dile getirdi. Emeklilik ikramiyesi tutarı en az 5 bin TL olması gerekiyor dedi. Emekli maaşları zaman içinde enflasyonda nedeniyle artış yaşadı. Ergün, 2018’de 1000 lirayı geçen emekli ikramiyesiyle ve bu fiyatın yaklaşık dörtte üçüne altın satın alına biliniyordu. Bugün ise 1100 lirayla gram altın bile alınmaz durumda. Enflasyon ve pahalılık açısından tüm emeklilere en düşük emekli maaşı olan 5 bin 500 lira bayram ikramiyesi verilmesini destekliyoruz” diyerek konu ile düşüncelerini paylaştı.

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında kanun kapsamında 1.100 TL bayram ikramiyesi ödenmektedir. Emekli bayram ikramiyeleri eskiden bayramdan bir hafta önce verilirdi. 2023 Ramazan ikramiyesi ise Nisan ayının ikinci haftasında hesaplara geçmesi beklenmekte. Ayrıca Bu yıl Ramazan Bayramı’nın 21 Nisan’a denk gelmesi sebebi ile Mart ayında emeklilik başvurusu onaylanmış olan EYT’li vatandaşlar da 1100 TL bayram ikramiyesi alabilecek.