Ekrem İmamoğlu'na neden dava açıldı? İmamoğlu ne dedi?

Bir süredir devam eden Ekrem İmamoğlu davasında karara son derece yaklaşıldı. Yarın yapılacak mahkemede Ekrem İmamoğlu için kararın çıkması beklenirken pek çok vatandaş da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na neden dava açıldığını merak etmeye başladı.

Ekrem İmamoğlu'na neden dava açıldı? İmamoğlu ne dedi?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na açılan dava hala devam ederken yeni duruşma tarihinin yarın yani 21 Eylül olduğu belirtildi. Durum bu şekilde olunca da vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuların arasında Ekrem İmamoğlu'na neden dava açıldığı ve Ekrem İmamoğlu'nun neler söylediği oldu. İşte duruşmanın detayları... 

EKREM İMAMOĞLU'NA NEDEN DAVA AÇILDI? 

4 Kasım 2019 tarihinde Ekrem İmamoğlu tarafından 31 Mart seçimleri ile ilgili yapılan açıklama pek çok siyasi tarafından tepki toplamıştı. 31 Mart seçimlerinde seçimin yinelenmesinden dolayı kurduğu, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır” cümlesinde geçen "ahmak" kelimesi kısa süre içerisinde büyük tepkilere yol açtı. 

Ardından da "ahmak" kelimesi ile Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. 1 Haziran tarihinde girilen mahkemede Ekrem İmamoğlu için 15 günden 4 yıla kadar hapis istendi. Fakat dava ertelenerek 21 Eylül 2022 yani yarına alındı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu'nun avukatı karın herhangi bir karar beklemediklerini duyurdu. Bunun yanı sıra da mahkemeye sunulan tanıdık dinletme taleplerinin de kabul edilmesi gerektiği konusunda da çağrıda bulundu. 

Şimdi ise Ekrem İmamoğlu tarafından,  "Bu davada dört yıla kadar hapsim ve siyasi yasaklı olmam istendi. Öncelikle tekrar ifade edeyim. Bu süreçte hukukun bu şekilde bir mahkemeyi açıyor olması bile aslında talihsizlik." şeklinde adlandırılan davadan yarın nasıl bir karar çıkacağı büyük bir merak içinde bekleniyor.

SONRAKİ HABER