Ek MTV ödemelerini yapmayanlar! Hapse kadar gidecek cezai işlemler başlatılacak!

6 Şubat tarihinde yaşanan depremin sonuçlarının daha çabuk toparlanmasına teşvik için ek MTV ödemeleri çıkarılmıştı. Anayasa mahkemesinde bugün görüşülen ek MTV ödemelerinin iptal olmaması ödemesini yapmayanlara neler getirecek?

Ek MTV ödemelerini yapmayanlar! Hapse kadar gidecek cezai işlemler başlatılacak!

Ek MTV ödemeleri araç sahiplerinin her sene ödemeleri gereken motorlu taşıt vergilerine ek olarak 2023 yılı içerisinde yalnızca bir defaya mahsus olarak alınan bir ödeme. 6 Şubat tarihinde gerçekleşen ve 11 ilde büyük yıkımlara sebep olan depremden sonra o illerin ve vatandaşların toparlanmasına katkı olmak için alınan ek MTV ödemelerine CHP iptal davası açmıştı. Ancak bugün gerçekleşen Anayasa mahkemesinde iptal kararına ret cevabı gelince ilk taksitlerini ağustos ayında ödemeyenlere neler olacak merak ediliyor? İşte tüm detaylar…

Ek MTV ödemeleri devam edecek!

Ek MTV ödemeleri hususunda CHP’nin açtığı iptal kararı davası bugün sonuçlandı. İptal kararına kanunlara ve vergi miktarlarına uygunsuz herhangi bir durumun olmadığı gerekçesi ile iptalinin reddine karar alınırken ilk taksit ödemelerinin ağustos ayında gerçekleştirilen ek MTV ödemelerini yapmayanlar gündeme geldi. Ek MTV ödemelerinin ilk taksitini yapmamış olanlarla ilgili uygulanacak adımlar hakkında çalışmalara başladı. Bununla beraber Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan konu ile ilgili;

“Ek MTV'yi ödemeyenlere vergi dairelerince ödeme emri gönderilecek ve ödeme emrinde ek MTV'nin son ödeme tarihi olan 06.09.2023 tarihinden itibaren işleyecek faizle birlikte 7 gün içinde ödemeleri istenecek. 7 gün içinde ödemedikleri takdirde aynı süre içinde mal beyanında bulunmaları istenecek. Vatandaşlar mal beyanında bulunmadıkları takdirde 3 ay zorlama hapsiyle karşılaşacaklar” ifadeleri ile ödemelerini yapmayanların akıbetine dair açıklamalarda bulundu.

Ödemesini halen yapmayanlara dava açılacak!

Tüm bu adımlara karşı ödemesini yapmayanlara dava açılacağını belirten Avukat Ali Erdem açıklamalarında;

“Ek MTV'yi ödeyip vergi dairelerine dava açanların davaları mahkemelerce reddedilecek. Bu durumda mahkeme masrafları bu vatandaşların üzerine kalacak.

Ayrıca bu vatandaşlar Hazine avukatlarının 10 bin 500 lira vekalet ücretini, vekalet ücreti icraya konulması halinde 3 bin 600 lira icra masrafı olmak üzere toplamda 15 bin lirayı ödemek zorunda kalacaklar.” İfadelerini kullandı.

 

SONRAKİ HABER