e-Devlet’e yeni özellik geliyor: Sadece erkekler yararlanabilecek

Uzun zamandır hayatımızda olan e-Devlet’te artık günümüzde pek çok kişi işlemlerini halledebiliyor. Gelen son habere göre e-Devlet Kapısı’nda yeni uygulamanın hizmete alınacağı açıklandı. Sadece erkekler yararlanabilecek! İşte detaylar..

e-Devlet’e yeni özellik geliyor: Sadece erkekler yararlanabilecek

Konuya ilişkin açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada söz konusu hizmetlere ilişkin bilgi veren Koç, “Bundan sonra bütünleşik hizmetlerimiz konu odaklı olarak artmaya devam edecek" dedi.

“ASKERLİĞİM” HİZMETİ

Haberglobal’in aktardığı habere göre Koç, Çankaya Köşkü’nde e-Devlet’te bulunan “Askerliğim” hizmetinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında detayları aktardı. 2008’den bu yana hizmette olduğu ifade edilen e-Devlet için şunları söyledi:

“Kurulduğundan bu yana her yıl daha da hizmetlerin kullanım sayılarını artırıyor. Şu anda 63 milyonun üzerinde kullanıcımız var. "Askerliğim" hizmetiyle her Türk vatandaşının yapması gereken askerlik vazifesini adım adım e-Devlet Kapısı'na taşıdık. Askerlik hizmeti herkes için basit gözüküyor ama işlemleri ve süreçleri çok uzun”

5 DÖNEMİ BULUNUYOR

Koç, açıklamasının devamında ise "Askerlik" bütünleşik hizmetinin içinde, askerlik öncesi, yoklama dönemi, sevk dönemi, muvazzaflık dönemi ve yedeklik dönemi olmak üzere 5 dönemi olduğunu belirtti.

Vatandaşların sisteme girerek, hangi dönemde olduklarına bakabileceklerini ifade eden Koç, "Hizmeti bugün açıklamamızın önemli sebeplerinde birisi de 31 Mayıs'ta bedelli askerlerin artık sevk dönemi geldi. Bu vatandaşlarımızın sevk belgelerini e-Devlet Kapısı'ndan almaları gerekiyor.

Aynı zamanda 1 Haziran'da da 2023 yılı 2. dönem erlerin sevk dönemi başlıyor. Askere gidecek vatandaşlarımız sevk belgelerini askere alım şubelerine gitmeden evlerinden e-Devlet Kapısı üzerinden kolayca alabilecek. Martta açtığımız 'Askerlik' hizmeti şu ana kadar 19 milyonun üzerinde kullanıldı" açıklamasını yaptı.

E-DEVLET İLK AÇILDIĞINDA SADECE 22 HİZMETİ VARDI

2008 yılında e-Devlet’i açtıklarında sadece 22 hizmeti olduğunu belirten Koç, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Şu anda 7 binin üzerinde hizmetimiz var. Artık vatandaşlarımız hizmeti bulmakta zorlandığı için biz konu odaklı, bütünleşik hizmet dediğimiz hizmetlerin sayısını her gün artırıyoruz. İlk açtığımız 'Araçlarım' hizmetiydi. Çünkü aracınızla ilgili birçok bakanlığın hizmeti vardı.

Verginizi ödüyordunuz, Hazine ve Maliye Bakanlığı, HGS, OGS için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veya emisyonla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı. Vatandaşlarımızın hizmetin isimlerini bilmelerine gerek yok. Vatandaşımızın aracı var ve aracıyla ilgili hizmetlerin hepsini tek bir pencereden bulabilecekleri 'Araçlarım' hizmetini açtık.

Sonra ikinci olarak da 'Çalışma Hayatım', vatandaşlarımızın emekliliğine ve emeklilik maaşına kaç gün kaldığına, eczane ve SGK bilgilerine kadar hepsini bir portal da topladık.

Bundan sonra da 'İkametgahım' hizmeti, evinizle alakalı her şeyi yapabileceğiniz arayüz. Hacı adaylarımız 'Hac işlemleri'ne ilişkin otel seçiminden, uçak biletine kadar bütün işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yaptı.

ŞU ANDA 7 BİN HİZMETİ VAR

Şimdi de Askerliğim geldi. Bundan sonra bütünleşik hizmetlerimiz konu odaklı olarak artmaya devam edecek. Yakında 'Aile Hayatım', 'Çocuklarım', 'Okulum' tarzı yeni hizmetlerle 7 bin hizmeti konsolide edip vatandaşlarımızın çok daha rahat hizmetlere ulaşmasını sağlayacağız."

SONRAKİ HABER