E-devlet hesaplarınızı kontrol edin! Adınıza yatırılan ödemeleriniz olabilir!

Bazı vatandaşlara düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemeler yapılmaktadır. Yapılan ödemeler bazı durumda Aile Bakanlığı tarafından da yapılmaktadır. Çoğu kez vatandaşlar, yapılan ödemeleri unutuyor ve ödemeler hesaplarda kalıyor.

E-devlet hesaplarınızı kontrol edin! Adınıza yatırılan ödemeleriniz olabilir!

Milyonlarca çalışana hak olarak tanınan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bazı ödemeler, çoğu zaman vatandaşlar tarafından unutulmaktadır. Hak sahibi kişiler, kendilerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ya da bazı durumlarda aile bakanlığı tarafından yatırılan ödemeleri unuta bilmektedir.

Hak sahibi olan kişiler, hesaplarına herhangi bir ödemenin yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve kişisel şifresi ile e-devlet uygulamasını kontrol edebilir. E-devlet uygulaması aracılığı ile kişiler, kendilerine ait herhangi bir ödemenin yapılıp yapılmadığını kolaylıkla görebilmektedir. Bu ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılabildiği gibi Aile Bakanlığı tarafından da yapılabilmektedir.

PARALAR GERİ ÇEKİLEBİLİR

Kişilerin hesaplarına yatırılan paraların olup olmadığını kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda yatırılan paralar, hesaptan tutuldu takdirde geri çekilebiliyor. Zaman aşımına uğraması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu ya da aile bakanlığı tarafından hesaplara yatırılan paralar geri alınıyor. Bu nedenle kişiler, e-devlet hesapları üzerinden kendilerine yatırılan herhangi bir ödemenin olup olmadığını kontrol etmeye özen göstermelidir. Aynı zamanda bu ödemelerin kontrolleri, PTT şubelerine gidilerek de yapılabilmektedir.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ ARTTI

E-devlet hesaplarınızı kontrol edin! Adınıza yatırılan ödemeleriniz olabilir!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı derya yanık, aile destek ödemelerine dair şu açıklamalarda bulunmuştu; ‘’Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 liraya, yüzde 40-69 arası engelli aylığı 1.594 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 liraya, evde bakım yardımı 4.336 liraya ve sosyal ekonomik destek de 3.038 liraya yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında, sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız.’’

SONRAKİ HABER