Dünyada ilk defa Türkiye’de üretildi! Yerli, milli, doğal ve düşük maliyetli…

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fizik Bölümü öğretim üyeleri, beyaz kum midyesi kabuğundan yerli, milli, düşük maliyetli ve doğal olduğu belirtilen yangın söndürücü toz üretti. Konuyla ilgili Prof. Dr. Hasan Baltaş, bilgi verdi.

Dünyada ilk defa Türkiye’de üretildi! Yerli, milli, doğal ve düşük maliyetli…

Üretilen bu yangın söndürücü toz (yangın boğucu biyolojik toz) ile ilgili Prof. Dr. Hasan Baltaş, dünyada bir ilk olduğunu belirtti. Baltaş; “Amacımız, bu ürünü ticarileştirmek ve ülkemize yerli ve milli yangın boğucu toz olarak kullanılarak ithalatın önüne geçmek” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

Dünyada bir ilk!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Baltaş ve Fizik Bölümü öğretim üyeleri ile birlikte dünyada bir ilk olan yangın boğucu toz üretildi. 4 yıllık çalışmayla birlikte alınan sonuçla beyaz kum midyesi kabuğundan doğal, yerli, milli, düşük maliyetli yangın boğucu biyolojik toz üretildiği öğrenildi. Üretilen bu yangın boğucu biyolojik toz, metal yangınlarının söndürülmesinde eriyerek yapışmaması ile yangın söndürüldükten sonra kolay bir şekilde temizlenişi ile dikkatleri çekti.

“Türk Patent Kurumu’na müracaatımızı yaptık”

Konuyla ilgili Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Baltaş; “Biz bu çalışmayı 4 yıldır yapıyoruz. Son noktaya getirdik. Öncelikle Türkiye’nin yangın söndürücü tozlarda yurt dışına bağlı olduğunu biliyoruz. Tozun yüzde 95 ithal edildiği için bu da Türkiye ekonomisine büyük bir mali yük getirmekte. Biz bu sorunu çözmek ve kullandığımız malzeme olan atık midye kabuğunu kullanarak biz hem atık sorununu çözmek hem de çevreye döküldüğünde zararlı olduğu için bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla midye kabuğunu kullanarak yeni bir yangın boğucu toz elde ettik.

Deniz canlısı olan midye kabuğundan bizim tarafımızdan üretildi. O yüzden de dünyada bir ilk olarak nitelendirdik. Fikir olarak da Türk Patent Kurumu’na müracaatımızı yaptık, sonuçlarını bekliyoruz. Amacımız, bu ürünü ticarileştirmek ve ülkemize yerli ve milli yangın boğucu toz olarak kullanılarak ithalatın önüne geçmek” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER