Dolar yeni rekorlara koşuyor

Dolar diğer küresel para birimlerini alt üst etti. Uzun yıllar sonra dolar/euro paritesi arasında ilk kez üste çıktı.

Dolar yeni rekorlara koşuyor

Amerikan doları tarihinde uzun yıllar sonra diğer para birimlerine karşılık ileri atılım sağladı. Euro, sterlin, frank para birimi paritelerine göre arayı kapatıp hatta euro karşısında daha da değerlenmeye başladı. Euro'nun dolar karşısında gerilemeye başlaması Avrupa'da tehlike çanlarını çoktan çalınmasına neden oldu. Tahminler tuttu. Geçtiğimiz günlerde euro doların gerisine düşerek değerini kaybetmeye devam ediyor. Sırada İngiliz sterlini olduğu belirtiliyor. Yeni seçilen başkanın vaatleri ülkeyi tedirginliğe sürüklüyor.

İngiliz para birimi sterlin, Londra’da öğleden sonra para takası ticaretinde 37 yıldır görülmeyen bir seviyeye gerileyerek dolar/sterlin paritesinde 1,14 düştü. İngiltere Başbakanı Liz Truss, yakından mücadele edilen bir liderlik yarışmasında Boris Johnson’ın yerini geldikten sonra dolar/sterlin arasındaki gerilim daha da üst noktaya geldi. Truss, enflasyonun Temmuz ayında %10,1′e ulaştığı bir İngiltere'de en kötü yaşam maliyeti krizi sancılarını yaşayan bir ekonomiyi devraldı. Karşı karşıya kaldı sorun sadece ülkesinde değil dünya genelinde küresel etki oluşturan etki olduğundan ne gibi önlemler alarak enflasyon ve yaşam maliyetini nasıl düşüreceği umutlu bakışla bekleniyor. 

Liz Truss, pazartesi günü kazandığı zaferi takip eden saatlerde sterlin dolar paritesi 1,1444 dolara düştü. Ancak o zamandan beri tüccarların etkisiyle daha da bu döngü ters yönde ilerleyerek düşmeye devam etti. Sterlin en son salgın başlangıcı Mart 2020 ve Brexit sonucu bu seviyelere gerilemişti. 1985 yılından beri bu seviyenin de altında olmamıştı fakat ülke genelinde ticaret ile uğraşan elit kesimin istemediği Truss'un seçilmesiyle beklenmedik gelişmeler kötü yönde devam ediyor. 

G-7 ülkeleri arasında en yüksek enflasyona ulaşan Birleşik Krallık, yaklaşan durgunluk beklentileri sonrası para birimleri sterlin dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti. Halen alınmayan önlemler sonucu dolar/euro paritesi seviyelerine gerileyeceği söyleniyor. Vergileri düşürmesi ve borçlanmayı artırması beklenen Truss, İngiltere borç piyasasını endişeye itti. Truss, yeni alacağı tedbir ve önlemler ile yüksek enflasyon ile yaşam maliyetinde yaşanan krizi aşabileceğini vatandaşlarına bastıra bastıra belirtmiş olsa da hiçbir şekilde geri dönüş almayarak hem kendi partisinde ileri gelenler hem de muhalif parti vekillerinden tepkilere maruz kaldı. 

 

SONRAKİ HABER