Dışişleri Bakanlığından AB'ye Yunanistan tepkisi

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini üstlenen Çekya'ya, Dışişleri Başkanlığından tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığından AB'ye Yunanistan tepkisi

Dışişleri Bakanlığından, Çekya'ya Yunanistan tepkisi. Avrupa Birliği'nin Dönem Başkanlığını üstlenen Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan hakkında söylemleri üzerine birtakım açıklamalarda bulundu. AB Dönem Başkanı Çekya, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan hakkında açıklamaları Türkiye-AB diyaloğuna zarar veriyor'' ifadeleri üzerine Dışişleri Başkanlığımızdan tepki geldi.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de artık kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırı davranışları sergilemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hareketlerin Türkiye'nin geleceğine tehlike oluşturması nedeniyle açıklamalarda bulunmuştu. Yunanistan'ın hoşuna gitmeyen konuları direk Avrupa Birliği'ne taşıyarak bu yoldan Türkiye'yi susturmaya hatta uygulanan potansiyel kabiliyet alanlarını durdurmaya çalışmakta. AB Dönem Başkanlığı görevini üstlenen Çekya, gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemlerinin AB-Türkiye diyaloğuna zarar verdiğini gerekçe göstererek birtakım açıklamalar yaptı. Dışişleri Bakanlığı gelişmeler sonrası alaya son noktayı koydu. Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de tavır ve tutumu hem uluslararası hukuka aykırı hem meşru hak ve çıkarlarımıza ters düştüğünden dolayı kararlılıkla kendimizi korumaya devam edeceğiz.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ''AB'nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan'a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB'nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.'' diyerek tepki verdi.

Yunanistan'ın haksız sergilediği tutuma karşı ses çıkarmayanlara karşı Tanju Bilgiç'in açıklamaları:

"Yunanistan'ı şımartan bu tutum çözümü değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan'ın maksimalist talepler peşinde koşmasına destek olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan'ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmeleri, uluslararası hukuka aykırı eylem ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.''

''Çekya Dönem Başkanlığı ya da AB, diyaloğu teşvik etmek istiyorlarsa Türkiye-AB ilişkileri, esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suistimalinden kurtarılmalıdır.'' ifadeleri kullanıldı.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik, ''Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz'' sözlerini ''kabul edilemez'' olarak tanımladı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a hitaben yaptığı son açıklama gibi, AB üyesi devletlerin kabul edilemez şekilde tehdit edilmesi, bu konuda son derece yararsızdır.''

SONRAKİ HABER