Depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı hakkı talep edildi! Ticaret Bakanlığı’na iletildi!

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem felaketinin ardından deprem bölgesindeki ticaret odaları tarafından depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı hakkı verilmesi talebinin Ticaret Bakanlığı’na iletildiği öğrenildi.

Depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı hakkı talep edildi! Ticaret Bakanlığı’na iletildi!

Yaşanan deprem felaketinin ardından onbinlerce depremzede depremce evlerini ve arabalarını kaybettiler. Depremin ardından yaralar sarılmaya devam ederken, deprem bölgesindeki ticaret odalarından yeni bir talep geldi. Depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı hakkı verilmesi talep edildi.

“ÖTV’siz bir kereye mahsus araç alması konusunda çözüm bekliyoruz”

11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. Deprem bölgesindeki çok sayıda depremzede evlerini ve otomobillerini kaybettiler. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı hakkının verilmesini talep etti. Bu öneri Ticaret Bakanlığı’na iletildi. NTV’ye konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“İnsanlar kendi işyerini, evini ve azımsanmayacak rakamda kişi de binek otosunu veya ticari vasıtasını kaybetmiş durumda. Deprem felaketi yaşayanların yüzde 25’inde bu durum söz konusu. ÖTV’siz bir kereye mahsus araç alması konusunda çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tersine göçü tekrar başlatmak gerek”

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’in depremzedeler için ÖTV’siz araç alımı konusundaki bu önerisi Ticaret Bakanlığı’na da iletildi. Hatay’ın depremden önce nüfusu 1 milyon 900 civarındayken, şu anda gönüllülerle birlikte toplam nüfusun 700 bin olduğu öngörülüyor. Bölgeden gidenlerin geri dönmesi için özellikle kadın girişicilere destek verilmesi de talep ediliyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, tersine göçü kadınlar başta olmak üzere tekrardan başlatmak gerektiğini açıkladı. Çinçin konuyla ilgili; “Bizim burada beklentimiz ve talebimiz kadın girişimcilere bir pozitif ayrımcılık istiyoruz. Tersine göçü kadınlar başta olmak üzere tekrar başlatmak gerek” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER