Depremler konut satışlarını etkiledi! Yabancılara konut satışı yüzde 27 düştü!

Kahramanmaraş depremlerinin yaşanması konut satışlarının da düşmesine neden oldu. Depremden etkilenen illerin dışında kalan illerde de konut satışlarında büyük bir düşüş yaşandı.

Depremler konut satışlarını etkiledi! Yabancılara konut satışı yüzde 27 düştü!

6 Şubat günü meydana gelen depremler nedeni ile on bir ilimizde büyük yıkımlar yaşandı. Yıkıcı depremler nedeni ile vatandaşlar oturdukları binaların depreme karşı dayanıklı olup olmadığından şüphe etmeye başladı. Bu konuda yapılan çalışmalar da hız kazandı.

Binaların depreme dayanıklı olması konusunda yaşanan tereddütler, insanların konut satın alma oranında da düşüşlerin meydana gelmesine neden oldu. Ülke genelinde konut satışı şubat ayında yıllık bazda yüzde 18 azaldı ve 80 bin 31 adet konutun satıldığı açıklandı. Açıklanan bu veri, pandeminin yaşandığı 2022 yılının mayıs ayından itibaren kaydedilen en düşük seviye oldu.

KREDİLİ KONUT SATIŞI DA DÜŞTÜ

Depremler konut satışlarını etkiledi! Yabancılara konut satışı yüzde 27 düştü!

Açıklanan verilere göre, banka kredili konut satışlarının da şubat ayında yüzde 12,7 oranın da düştü. Peşin ve senet gibi diğer satış türlerinde de yüzde 19,3 oranında bir azalmanın gerçekleştiği açıklandı. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 78,3 olarak kaydedildi. İkinci el konut satışlarında da yüzde 17,7 oranında bir azalma meydana geldi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerde, yabancılara yapılan konut satışlarının da şubat ayında, 2022 yılının şubat ayına göre, yüzde 27 oranın da azaldığı bilgisi yer aldı. Yabancıya konut satışında ilk sırada ise, 1.261 konut ile Antalya yer aldı.

KONUT KAMPANYALARI DA BEKLENEN İLGİYİ GÖRMEDİ

Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için hazırlanan kampanya da 24 Şubat tarihinde devreye girdi. Meydana gelen depremlerden dolayı başlatılan konut kampanyası da beklenilen ilgiyi görmedi. Kredi faizinin yüzde 0,69’a düşürülmesi ve vadenin de 15 yıla çıkartılması ile konut kampanyasının mart satışlarında daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER