Deprem uzmanı İzmir ve Ege Bölgesinde olabilecek depremin büyüklüğünü açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından uzmanlardan da açıklamalar gelmeye devam ediyor. İzmir için önemli açıklamalara imza atan Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İzmir ve Ege bölgesinde meydana gelebilecek depremin büyüklüğünü açıklayarak önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Deprem uzmanı İzmir ve Ege Bölgesinde olabilecek depremin büyüklüğünü açıkladı.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde açıklama yapan Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İzmir’de her an deprem olabileceğinin doğru olmadığını belirtti. İşte haberin tüm detayları…

Deprem uzmanı İzmir ve Ege Bölgesinde olabilecek depremin büyüklüğünü açıkladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan İzmir ve Ege Bölgesinde olabilecek depremin büyüklüğünü açıkladı.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, Kahramanmaraş’ta gördüklerinin savaş alanını yansıttığı belirterek: “Türkiye bunun üstesinden mutlaka gelecektir ama yıllarını alacaktır. Türkiye deprem ülkesidir. Günün birinde depremler olmuyorsa yer diriliğini yitirmiş demektir. O zaman yaşam da yok demektir. Depremin hep korku boyutuyla ilgilendik. Depremin üç tane bileşeni vardır. Sarsıntı, ısı ve ışık. 60 yıldır bilimle uğraşıyorum. Toplu iğrenin başı kadar bir hata görmedim.

Deprem uzmanı İzmir ve Ege Bölgesinde olabilecek depremin büyüklüğünü açıkladı. - Resim : 2

Çünkü deprem olmasa Meles Ovası olmazdı, Gediz Irmağı olmazdı. Manisa’daki, Aydın’daki jeotermal alanlar olmazdı. Memba suları olmazdı. Maden yatakları, petrol yatakları, dağlar, ormanlar olmazdı. En güzel incirin çıktığı, zeytinin yetiştiği Ege olmazdı. Bunları hep depremler yapıyor, yeri biçimliyor. Depremleri bir öcü gibi görüyoruz. Hata depremde değil. İnsanoğlu olmadan da deprem vardı” ifadelerini kulandı.

“Depremin bir yasası vardır”

İzmir’deki olası bir depremde yolların kullanılamaz hale gelmesi durumunda kurtulma şansının çok aza düşeceğini belirten Prof. Dr. Ercan; ”Depremin bir yasası vardır. Bir yerde belli büyüklükte bir deprem olmuşsa gelecekte o yerde en az o büyüklükte deprem olur. Buna depremin yasası denir. İzmir’de depremler çok sık oluşmuyor. Yaklaşık 200 ile 350 yılda bir oluşuyor. Her an 7,2’lik deprem olacakmış gibi İzmir’i hazırlamamız gerekir. Ama İzmir’de her an deprem olabilir sözü doğru değil. 6.5 şiddetine kadar depremler İzmir’de yıkıcı olmaz. 6.5’tan sonra yıkıcı olmaya başlar. Hiçbir zaman İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi 7.5, 7.6, 7.9’luk depremler olmaz” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER