Deprem bölgesinde salgın riski bulunuyor mu? Bakan Koca açıklama yaptı!

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi 11 ilde büyük yıkıma yol açtı. Bölgeden açıklamalar gelmeye devam ederken, deprem bölgesi ilan edilen illerde salgın riski olup olmadığı konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Deprem bölgesinde salgın riski bulunuyor mu? Bakan Koca açıklama yaptı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın hastalık riskinin bulunup bulunmadığı konusunda konuştu. Bakan Koca: “Deprem felaketini yaşamış illerimizin hiçbirinde şu ana kadar herhangi bir salgın göz konusu değildir” ifadelerini kullandı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Bakan Koca’dan açıklama geldi!

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından deprem bölgesi ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Depremin ardından gündeme gelen konulardan biri de salgın hastalıklar oldu. Konuyla ilgili ilk günden beri halk sağlığı konusunda önemli tedbirler alındığını ve almaya devam edeceklerini belirten Bakan Koca: “Depremden hemen sonra çalışmalara başlayan Deprem Sonrası Halk Sağlığı Komisyonu’muz, son toplantısını iki gün önce gerçekleştirdi. Bölgeden alınan verilerin titizlikle incelendiğini, tedbirlerin merkezi olarak planlandığını ifade etmek isterim. Salgın hastalık olduğu şeklinde bir tespitin ancak ve ancak belirli kriterlerle yapılabileceği kesinlikle unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarının devamında belirli bir yerde ve zamanda, beklenen vaka sayısından daha fazla vaka görülmesi ya da daha önce ülkede görülmemiş bir hastalığa dair vakaların görülmesi veya uluslararası sağlık tehdidi olarak kabul edilen hastalığa dair baka görülmesi halinde salgından ancak bahsedebileceğini bildirdi.

Tüm illerden düzenli numune alınıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: “6 Şubat 2023’ten itibaren incelenen ve farklı zamanlarda ishal şikayetiyle başvuran hastalardan alınan numunelerde nörovirus, escherichia coli, rotavirus, campylobacter ve adenovirus gibi etkenler tespit edilmiştir. Bu etkenler, salgın tanımına uyacak şekilde, belirli bir yerde, belirli bir zaman aralığında, vaka kümelenmesi şeklinde ve beklenenden fazla sayıda değildir. Bir kez daha söylüyorum, elimizde salgın tanımıyla örtüşen, ona işaret eden veri kesinlikle yoktur. Dolayısıyla açıkça ifade etmek isterim ki deprem felaketini yaşamış illerimizin hiçbirinde şu ana kadar herhangi bir salgın söz konusu değildir” dedi.

SONRAKİ HABER