Deprem bölgesinde asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Bilgin’den açıklama geldi!

Deprem bölgesinde asgari ücretin 11 bin 759 TL olacağı daha önce gündem olurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Peki, deprem bölgesinde asgari ücret 11 bin 759 TL olacak mı?

Deprem bölgesinde asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Bilgin’den açıklama geldi!

Deprem bölgesi için asgari ücrete dair çalışmalarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den önemli bir açıklama geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bilgin, çalışma hakkında bilgi verdi. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

“Çalışmamızı son aşamaya getirdik”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, üretimin başlamasının hayatı normalleştireceğini belirtti ve açıklamalarına şu şekilde devam etti: “İlk aşamadaki sorun, iş gücü kaybı. Yani çalışan insanların, iş gücümüzün başka şehirlere gitmesi ve üretimin ihtiyaç duyduğu emeği organize edememesi. Bu konuda bizim zaten bir hazırlığımız var, onu çeşitli vesilelerle duyurdum. Çalışanlarınızın aldığı asgari ücretin üstünde onlara bir destek vermek. Bu, işveren sigorta priminin doğrudan doğruya devlet tarafından karşılanarak işverenin verdiği payın işçi maaşına, işin ücretine eklenmesi. Bu çalışmamızı son aşamaya getirdik. İlgili kuruluşlarla, Maliyeyle, diğer kurumlarla bitirdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Kırsa çalışma ödeneğinin devreye sokulduğunu belirten Bakan Bilgin, bunun iş organize etme kabiliyetinin ve bölgeden emeğin uzaklaşmasının önüne geçilmesine katkısının bulunduğunu da belirtti.

“Sanayi harekete geçmeden Türkiye harekete geçemez”

Bakan Bilgin, açıklamalarının devamında: “Sanayiden gelen, gelecek her türlü talebi bizim yasak mevzuatımızın sınırları içerisinde karşılamaya hazırız. Sanayi harekete geçmeden Türkiye harekete geçemez. Türkiye sanayi ile büyüyor. Son açıklanan sanayi rakamları da büyümenin devam ettiğini ve sanayiye dayalı büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Bizim iki çıkış yolumuz var; biri sanayinin büyümesi. Ekonomiyi sürükleyecek, diğer sektörleri sürükleyecek bir etki yaratması. İkinci yolumuz da ihracat. Hadi üçüncüsünden bahsedeyim. O da turizm. Bu iki şey olmadan turizm tek başına sorunları çözemez. Bunun için işbirliği yaparak, dayanışma içerisinde depremin sorunları da dahil bütün sorunları çözeceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER