Deprem bölgesi için Meteoroloji açıklama yaptı! Valilikleri tek tek etkilenerek uyarıldı!

Deprem bölgesinde gerçekleşen yağışlar Şanlıurfa ve Adıyaman’ı da olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu yağışların ardından havanın düzelmesi beklenirken, meteorolojiden yeni bir uyarı geldi. Detaylar haberimizin devamın da sizlerle..

Deprem bölgesi için Meteoroloji açıklama yaptı! Valilikleri tek tek etkilenerek uyarıldı!

Deprem felaketinin ardından bir de yağışların etkisiyle sarsılan vatandaşlar meteorolojiden gelecek haberleri yakın takibe aldı. Yağışların ne zaman kadar süreceği ise merak konusu oldu. Valilikler tek tek uyarıda bulundu. Meteorolojiden ise yeni bir uyarı geldi. İşte sizlerle...

Deprem bölgesinde şiddetli yağışlara dikkat!

 Yağışların ne zaman kadar süreceği merak konusu olurken Meteorolojiden yeni bir uyarı geldi. Meteorolojiden  gelen açıklamaya göre yağışlar 19 Mart saat 12.00’a kadar süreceği bilgisi yer alıyor. Ayrıca meteoroloji deprem bölgesinde gerçekleşen şiddetli yağışlar sebebiyle ve toprağın doymuş olması ile birlikte dere ve nehirlerin seviyelerinin yükselmiş olması nedeniyle beklenen yeni kuvvetli yağışlar dikkate alınması gerektiğinin önemini vurguladı. Sellere ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması gerektiğini ifade ederek uyarıda bulundu. Bu uyarılara valilikler tek tek etiketlenerek kamuoyuna duyuruldu.

Meteorolojiden gelen açıklama

 Meteoroloji tarafından valiliklerin tek tek etiketlenerek yapılmış olan açıklama ise şu şekilde; yağışların deprem bölgesi genelinde kuvvetli olacağını (metrekareye 21-50 kilogram), Adıyaman il geneli ile Şanlıurfa’nın kuzey ve batısı, Kahramanmaraş’ın güney ve doğusu, Gaziantep’in kuzey ve doğusunda şiddetleneceği (metrekareye 51-75 kilogram) olacağı konusunda öngörülerinin bulunduğunu açıkladı.  Yağışların, Kahramanmaraş’ın kuzey ve doğu, Adıyaman’ın kuzey, Malatya’nın güney ve batısının yükseklerinde 1500 metre üzeri rakımlı yerlerde şiddetli olarak karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı konusunda tahmin bilgileri paylaştı.

Bölgede üzerinde yakın zamanda yaşanan şiddetli yağışlar nedeni ile toprağın doymuş olması, dere ve nehirlerin seviyelerinin yükselmesine ve beklenen bu yeni kuvvetli yağışlar ile birlikte sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerektiğine dair açıklama yapıldı. Sellere ve su baskınlarına, yer yer gök gürültülü sağanak yağış ile yıldırım, dolu, kuvvetli rüzgar ve kar yağışlarının olduğu yerlerde ise buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

SONRAKİ HABER