Daire sahipleri için uyarı yapıldı 1 aydan az süre kaldı! Tarihi geçmeden ödemeniz gerekiyor

Türkiye'de ev sahipleri için son dakika duyurusu yapıldı. Her sene belirli aylarda ödenmesi gereken ödemeler ev sahipleri için açıklandı. Daire sahipleri için uyarı yapıldı 1 aydan az süre kaldı! Tarihi geçmeden ödemeniz gerekiyor

Daire sahipleri için uyarı yapıldı 1 aydan az süre kaldı! Tarihi geçmeden ödemeniz gerekiyor

Daire sahipleri için uyarı yapıldı 1 aydan az süre kaldı! Tarihi geçmeden ödemeniz gerekiyor - Türkiye'de ev sahipleri için son dakika duyurusu yapıldı. Her sene belirli aylarda ödenmesi gereken ödemeler ev sahipleri için açıklandı. Vatandaşlar için Kasım ayı itibari ile emlak vergisi ödemeleri başlıyor. Vatandaşlar taksiti ödememeleri durumunda ceza yemek zorunda kalacak. Bu süreçte ise binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren bu gelişmelerde ikinci taksit ödemelerine dair detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

 

Türkiye'de 81 il için ayrı ayrı uyarılar yapıldı. Buna göre ise vatandaşların emlak vergisi ödemelerini zamanında ödemesi gerekiyor. Daire ya da müstakil ev sahipleri için ikinci taksit ödemelerinde ise süre de geri sayım resmen başladı. Kasım ayı itibariyle yapılan söz konusu ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekirken bu sene ise ikinci taksit ödemeleri Kasım ayının ilk günü ve son günü tarihleri arasında yapılacak.

EMLAK VERGİSİ İÇİN BUNLARA DİKKAT

Türkiye'de daire sahipleri tarafından alınan emlak vergisi ödemeleri her sene iki taksit şeklinde ödenmektedir. Bu süreçte ise vatandaşlar haberdar olmadıkları bu ödemelerden yıllar sonu dairelerine gelen icra ya da haciz kağıdı veyahut daire satarken karşılarına çıkıyor. Bu ödemeler gerçekleştirilmeden daire satışı ne yazık ki gerçekleştirilememektedir. 

Vatandaşların önemsemediği ve ödemezsek ne olur diye düşündüğü emlak vergileri ile ilgili yeni gelişmeler vergi uzmanları tarafından açıklandı. Emlak vergisi gibi ödemelerin yapılmaması durumunda vatandaşlar bu ödemeleri gecikme zamları ile birlikte ödüyor. Gecikme zammından etkilenmek istemeyen kişiler belirtilen tarihler arasında ödemeleri yapması gerekmektedir. Vatandaşların bu süreçte ödemelerini elektronik ortamlardan gerçekleştirebilecekleri gibi, belediyelerin de ilgili birimlerinde veya banka şubeleri üzerinden bu ödemeler yapılabilmektedir.

EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Bir emlak vergisi veya millik oranı, bir mülkün değeri üzerinden uygulanan bir kıymet takdiri vergisidir. Vergi, mülkün bulunduğu yargı mercii tarafından alınır. Bu bir ulusal hükümet, federe bir eyalet, bir ilçe veya coğrafi bölge veya bir belediye olabilir. Birden fazla yargı bölgesi aynı mülkü vergilendirebilir.

SONRAKİ HABER