Cumhurbaşkanı yardımcısı işsizlikle mücadele hakkında konuştu!

 “İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki çeyreğe göre 124 bin kişi artarak 31 milyon 724 bin kişiye yükseldi” Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz işsizlik konusunda bilgiler ve açıklamalarda bulundu. Cevdet Yılmaz 2023 Temmuz- Eylül ayı için “son çeyrek” gençlere istihdam hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı yardımcısı işsizlikle mücadele hakkında konuştu!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz "Önümüzdeki dönemde daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye için işsizlikle mücadeledeki kararlılığımızı ve istihdam dostu politikalar izlemeyi sürdüreceğiz." dedi. Cevdet Yılmaz konuşmasında rakamlara da yer verdi. Cevdet Yılmaz geçtiğimiz aylara ait istihdam edenlerin sayısını bir önceki çeyreğe göre 124 bin kişi artarak 31 milyon 724 bin kişiye kadar yükseldiğini beyan etti.

İfadelerine devam eden Yılmaz, ekonomi konusunda üretimi arttırmak amaçlı da yoğun şekilde çalıştıklarını da ifadede bulundu. Cevdet Yılmaz paylaşımında, "Genç istihdam da dahil olmak üzere istihdam artıyor, oran oranları gerilemeye devam ediyor.2023 Temmuz -Eylül 'III. Çeyrek' döneminde; istihdam edilenlerin sayısı bir önceki çeyreğe göre 124 bin kişi artarak 31 milyon 724 bin kişiye yükseldi. 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik oranı da bir önceki çeyreğe göre 0,7 puan azalarak yüzde 17,1'e geriledi.

İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,2'dir" ifadelerine yer verdi.

Tek haneli rakamlar hedefimiz

Cevdet Yılmaz, Bingöl Çalıştayında iş insanları ile bir araya geldi. Enflasyonun tek hanelere düşmesine dair açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…  "Gelecek yılın ortalarından itibaren yıllık bazda enflasyon düşüşlerini görmeye başlayacağız. Aylık bazda düşüşleri görmeye başladık. Geçen yazdaki aylık artışlar artık kalmadı.

Daha düşük rakamlara doğru gidiyoruz ama yıllık etkiyi gelecek yılın ortalarından itibaren göreceğiz. Tek haneli rakamlara da 2026'da inşallah ulaşacağız. Her şeyi kırar döker, enflasyonu çok hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Ama bu takdir edersiniz ki doğru bir yaklaşım olmaz. Hem enflasyonu düşüreceğiz hem belli bir sosyal dengeyi koruyacağız hem de ekonomimizi belli bir düzeyde büyütmeye devam edeceğiz. Bunun politikalarını hayata geçiriyoruz."

Deprem bütçesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, deprem bütçesinde oluşan açıkları belli bir seviyede tutmayı başardıklarını dile getirerek şu ifadelere yer verdi. "CDS diye bir oran var. CDS, bir ülkenin risk primi. Bu 700'ler civarına çıkmıştı geçtiğimiz mayıs ayında, bugün geldiğimiz noktada 360 küsurlara kadar düşmüş durumda. Yani Türkiye artık finansal açıdan da çok daha istikrarlı bir noktaya doğru gidiyor ama bu bir süreç. Bu süreçte sabırla doğru politikaları uygulayarak sonuçlar almaya devam edeceğiz."

SONRAKİ HABER