Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid ilk kez bir araya geldi

New York'ta Birleşmiş Milletler 77. Gelen Kurul'a katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Başbakanı Yair Lapid ile ilk kez görüşme sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid ilk kez bir araya geldi

New York'ta Birleşmiş Milletler 77. Gelen Kurul'a katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok ülkeyle temaslarını sürdürüyor. İsrail ile son dönemde normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte birçok diplomatik adıma öncü olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme sürecinin hız kazanmasına katkı sağlıyor. Yeni alınan kararlarla birlikte iki ülke arasında diplomatik işbirliği her geçen gün artmaya devam  ediyor.

İsrail ve Türkiye'nin birbirlerinin sınırları içerisinde temsilcilikler açması bunun bir örneği olurken önemli yetkililer tarafından yapılan görüşmeler de iki ülke arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlamakta. Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kuruluna katılmak üzere New York'ta bulunan Erdoğan, Türkevi'nde görüşmelerini devam ettiriyor.

İsrail'le Normalleşme Süreci

 2010'da iki ülke arasında yaşanan gerilim sonrasında büyükelçilikler geri çekilmişti. Daha sonra 2016 yılında normalleşme süreci için adımlar atılmış fakat diğer senelerde oluşan bazı durumlar nedeniyle tekrar iki ülke arasında diplomatik bağ koparak büyükelçilikler geri çekilmişti. 17 Ağustos tarihinde alınan kararla birlikte İsrail ile Türkiye ilişkileri normalleşme sürecine girdi. Bununla birlikte iki ülke karşılıklı olarak büyükelçi atanacağını kararını da almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid ilk kez bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Lapid İle Görüştü

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul'a katılmak için New York seyahatini devam ettiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lapid'i kabul ederek görüşme sağladı. Görüşme basına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi. Erdoğan dana sonra da Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile görüşme sağladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş da görüşme kabulünde yer aldı.

SONRAKİ HABER