Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin acı bilançosunu açıkladı! Ölü sayısı 900'ü geçti: Yaralı sayısı da 5 bini geçti

Kahramanmaraş'ta 7,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin acı bilançosu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin acı bilançosunu açıkladı! Ölü sayısı 900'ü geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7'lik deprem sonrası AFAD Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan depreminden sonra en büyük felaketle sarsıldığımızı belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında 912 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirterek yaralı vatandaşlarımızın sayısının da 5 bin 385 olduğunu bildirdi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI 

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Devletimiz deprem anından itibaren harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimize ilave onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. AFAD ve diğer kurumlarımız ekiplerini göndermiştir. TSK ve belediyelerimiz afet çalışmaları konusunda altyapısı olan kurumlarımız göreve çağrılmıştır.

912 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Önceliğimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, bu sayı sürekli artmaktadır. Depremin hasara yol açtığı illerimizde yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Bakanlarımız deprem bölgesindeki şehirlerimize giderek çalışmaları koordine etmeye başladılar. Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri ve ekipmanları sevk edildi, ediliyor. AFAD tarafından yapılan planlamaya göre arama kurtarma ve yardım ekiplerine vatandaşlarımız da yardımcı oluyor. Herkes canla başla çalışarak olabilecek en hızlı refleksi vermiştir.

912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralanmıştır. 2 bin 470 kişi enkaz altından kurtarılmıştır. 2 bin 818 bina yıkılmıştır.

45 ÜLKEDEN YARDIM TEKLİFİ 

AFAD koordinasyonu dışında bölgeye gönderilen yardımlar kargaşaya yol açmakta ve amacına ulaşması zorlaşmaktadır. Uluslararası yardımlar için temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkeden yardım teklifleri ulaşmıştır.

Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu felaket günlerini geride bırakacağız. Gün 85 milyon tek yürek olma günüdür.

SONRAKİ HABER