Covid Eris varyantı artık Türkiye'de! Sokağa çıkma yasağı ve maske zorunluğu mu geliyor: Bakan Koca'dan açıkladı

Koronavirüs2ün Eris varyantının artık Türkiye'de olduğu belirtildi. Bu noktada çok sayıda kişide virüsün görüldüğü belirtilerek vatandaşlar kısıtlamaların, sokağa çıkma yasağının ve maske zorunluluğunun gelip gelmeyeceğini araştırıyorlar.

Koronavirüs Eris varyantı artık Türkiye'de! Sokağa çıkma yasağı ve maske zorunluğu mu geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Koronavirüs Eris varyantı hakkında gelişmeleri aktardı ve endişe edecek bir durum olmadığını ancak virüsün varyantının ülkemizde bir kaç kişide görüldüğünü ifade etti. Bakan Koca açıklamalarında ülkemizde 9 kişide varyantın görüldüğünü belirtti ve endişe konusu sayılmayacak bir gelişme olduğunu vurguladı. Peki kısıtlamalar, sokağa çıkma yasağı veya maske zorunluluğu geri gelecek mi?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, MASKE ZORUNLULUĞU 

Bu açıklama sonrasında vatandaşlar daha önceki dönemlerdeki gibi tedbirlerin gelip gelmeyeceğini merak ederken bu konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Bu noktada vatandaşlar faha önceki kısıtlamaların, sokağa çıkma yasağının, 65 yaş ve üstü sokağa çıkma yasağının, maske takma zorunluluğunun gelip gelmeyeceğini merak ederken Bakan Koca henüz bu konulara değinmedi.

Eris varyantının en temel 2 belirtisi de ortaya çıkarken bu belirtiler arasında şiddetli baş ağrısı ve öksürük olduğu bildirilirken bununla beraber tat ve koku kaybı da koronavirüsün ilk varyantlarındaki gibi görülebileceği de paylaşıldı. Bununla beraber öksürük kişilere göre değişkenlik gösterip balgamlı ya da balgamsız olabileceği belirtilerek ateş ses kısıklığı ve burun tıkanıklığı/akıntısı da yine Eris varyantında görülen belirtiler arasında olduğu vurgulandı.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı:

Covid Eris varyantı artık Türkiye'de! Sokağa çıkma yasağı ve maske zorunluğu mu geliyor: Bakan Koca'dan açıkladı

SONRAKİ HABER