Çok büyük fırtına geliyor! 66 il için kırmızı alarm verildi: Meteoroloji bu sabah duyurdu

18 Kasım Cumartesi hava durumu raporuna göre İstanbul dahil çok sayıda ilde sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar olacağı belirtilirken yağışla birlikte rüzgarın hızının 100 KM'ye kadar çıkması beklendiği de duyuruldu.

Çok büyük fırtına geliyor! 66 il için kırmızı alarm verildi: Meteoroloji bu sabah duyurdu

18 Kasım Cumartesi hava durumu raporuna göre, İstanbul dahil birçok ilde şiddetli sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar beklentisi var. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, AFAD ve AKOM, karayel fırtınası nedeniyle oluşabilecek su baskını, çatı uçması, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ÖĞLE SAATLERİNDE ŞİDDETİ ARTACAK 

Ülke genelindeki 28 kentte "turuncu" alarm verilen İstanbul'da, fırtınanın bugün 75-80 km/saat, yarın ise 100-110 km/saat hızına ulaşması bekleniyor. Yağışın öğle saatlerinde şiddetini artırması öngörülüyor.

İstanbul Valiliği, cumartesi günü sabah saatlerinden pazar öğle saatlerine kadar sürecek kuvvetli yağışla ilgili turuncu kodlu uyarıda bulundu. Su baskınlarına karşı tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

24 SAAT ESASLI HAZIR BEKLETİLECEK 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), yaşanabilecek su basmalarına karşı 24 saat esaslı hazır bekletileceklerini duyurdu.

Sarı kodlu uyarı verilen iller arasında Adana, Ankara, İzmir gibi birçok büyük şehir bulunurken, turuncu kodlu uyarı İstanbul, Antalya, Bursa gibi önemli merkezleri içeriyor.

ARAÇ DEVRİLMELERİ VE OLUMSUZLUKLAR YAŞANABİLİR

Meteorolojik verilere göre, İstanbul'da pazar günü Karadeniz'den kaynaklanacak büyük bir fırtına bekleniyor. Uzmanlar, köprülerde araç devrilmeleri ve olumsuz durumlar yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Uzman Kerem Ökten, İstanbul'un Karadeniz'e yakın ilçelerinde Pazar günü 2004'ten daha güçlü bir fırtına beklendiğini belirterek, köprülerin ve diğer altyapının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

SONRAKİ HABER