CHP’de istifa depremi: Seçim sonucu belli olunca hepsi istifalarını sundu! Canlı yayında açıkladı

Tüm Türkiye seçim maratonunu dün akşam itibarıyla geride bıraktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aldığı fazla oy oranı ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu geride bırakarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak seçim sonunun belli olduğu dakikalarda CHP'de hareketli dakikaların yaşandığı açıklandı.

CHP’de istifa depremi: Seçim sonucu belli olunca hepsi istifalarını sundu! Canlı yayında açıkladı

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre seçimin kazanını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayında yaptığı açıklamasında seçim sonuçlarından sonra CHP’de hareketli dakikaların yaşandığını ve CHP MYK üyelerinin istifalarını Kılıçdaroğlu’na sunduğunu açıkladı.

Dicle Canova, canlı yayında CHP kulislerinde yaşanan sıcak dakikaları aktardı. CHP MYK üyelerinin istifalarını Kılıçdaroğlu'na sunduğunu ifade eden Canova’nın Kılıçdaroğlu’nun üyelere “Bu gece için erken” dediğini belirtti.

"KENDİ DEĞİŞİMİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

İşte Canova'nın açıklamasından satır başları:

"CHP lideri edindiğim bilgilere göre 6 lider ile görüşmesinden önce de sonra da kurmayları detaylı olarak değerlendirmelerde bulundu. O değerlendirmeler sırasında MYK üyeleri istifalarını genel başkana sundu. Ancak Kılıçdaroğlu 'Bu gece için erken' dedi. Tekrar bir MYK ardından PM ve il başkanları ile toplantı yapacağını söyledi. 'En doğru kararı hep birlikte verelim' dedi.

CHP'de hızlı bir değerlendirme ve özeleştiri süreci olacak ona göre de yol haritası şekillenecek 'Seçimi kaybetmemiş gibi davranmayacağız, özeleştiri yapacağız ve kendi değişimimizi gerçekleştireceğiz' mesajları veriliyor.

CHP’de istifa depremi: Seçim sonucu belli olunca hepsi istifalarını sundu! Canlı yayında açıkladı

"İLERİYE DÖNÜK BİR KARARI İFADE ETMİYOR"

İmamoğlu'nun değişim mesajı için de dün gece Kılıçdaroğlu ile uzun uzadıya görüşüp değerlendirmeler yapıldığı belirtiliyor. Dediğim gibi dün akşam Kılıçdaroğlu'nun konuşması ileriye dönük bir kararı ifade etmiyor diyen parti kurmayları CHP'de değişim mesajını dile getiriyor. Bu sabah itibariyle ancak bunun nasıl ve ne şekilde olacağını yapılacak değerlendirme toplantıları sonrası göreceğiz. Önce Meclis'te vekillerin yemin töreni var o beklenecek ertesi gün parti grubu şekillenecek. Bu dönem Grup Başkanlığını Özgür Özel'in yapması bekleniyor.

"YETKİ GENEL BAŞKANDA"

2022 Temmuz ayında yapılması gereken kurultay 1 yıl ertelenmişti. Şimdi kurultay için eğer olağanüstü çağrı ile toplanırsa il ve ilçe kongreleri yapılmayacak kısa sürede kurultay toplanacak. Olağanüstü çağrı yapma yetkisi genel başkanda. Olağanüstü olmazsa il ve ilçe kongreleri olacak Eylül gibi büyük kurultaya gidilecek."

SONRAKİ HABER