CHP'de İşler Kızışıyor! Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığı İçin Aday Oldu

Örsan Öymen, CHP Genel Başkanlığı için aday olduğunu açıkladığı konuşmasında siyasette değişim vurgusu yaptı. İşte ayrıntılar...

CHP'de İşler Kızışıyor! Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığı İçin Aday Oldu
Örsan Öymen, CHP Genel Başkanlığına adaylığını duyurdu

CHP içinde genel başkan adaylıklarıyla ilgili açıklamaların ardından partide gerginlik arttı. Politik partilerin iç işleyişiyle ilgili olan ve genellikle parti üyeleri ve delegeler arasında gerçekleşen adaylıklar ve seçimler gündemdeki yerini korumaya bu süreçte devam ediyor.

CHP'de İşler Kızışıyor! Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığı İçin Aday Oldu
Örsan Öymen

Eski CHP PM Üyesi Örsan Öymen, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Mevcut CHP yönetiminin oyları artıramadığını söyleyen Örsan Öymen, "Demokratik bir ülkede bir genel başkan bir veya iki seçim kaybettiği zaman istifa eder" dedi.

13 YILDA 12 SEÇİM KAYBETTİ

Örsan Öymen konuya dair yaptığı açıklamada "CHP'de bir yönetim değişikliğinin olmaması durumunda önümüzdeki yerel seçimde başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Ne yazık ki CHP tabanında da çok ciddi bir tepki oluşmuş durumda CHP yönetim değişikliği gerçekleşmediği için. Demokratik bir ülkede 1 veya 2 seçimi kaybettiğinde istifa eder, ne yazık ki partimizde böyle bir dönem yaşamadık. CHP Ortadoğu'yu değil Batı ülkelerini örnek alan, onlardan etkilenen bir parti. Dolayısıyla 13 yılda 12 seçimi kaybedip bu kadar uzun süre genel başkanlık görevine devam eden başka bir örnek gelişmiş ülkelerde var mı ben baktım bulamadım." şeklinde konuştu.

CHP'nin kimliğini yitirdiğini düşündüğünü dile getiren Öymen, CHP'nin ilkelerinden uzaklaştığını belirterek "Bir siyasi partinin üyesi kurultay tarafından belirlenen partinin temel ilkelerine uymakla yükümlüdür. CHP'nin temel ilkeleri bellidir. Altı ok. Bunlara bütün olarak sahip çıkılması gerekir. İdeolojik bütünlük sağlanamamaktır. Partinin neyi temsil ettiği belirsizdir." dedi.

Öymen konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

"Partinin temel ilkelerinin ne olduğu bellidir. Bunlara bütün olarak sahip çıkılmalıdır. Partimizde ideolojik bütünlük de sağlanamadı ve halkta güvenlik sorununa yol açtı. Bu arkadaşlarımız (Özgür Özel), stratejik, ideolojik hatalar yapıldığında acaba seslerini çıkarmışlar mıydı? O sorunun parçası olan kadrolar değişimi nasıl sağlayacak? Yapılan hatalara ya ses çıkarmadılar ya da imza attılar. Bu değişim taleplerinde samimiyet göremiyorum. Değişim talebinde bulunanlar, acaba partinin temel ilkelerine ne kadar sahip çıkıyorlar?"

CHP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞINI İLAN ETTİ

"CHP çıkmaz sokağın içindedir. Bizim üçüncü yol açmamız gerekiyor. Bu yol Atatürk'ün yolu, altı okun yoludur. Bu yolu açmak için 38. olağan kurultay CHP genel başkanlığına aday olmaya karar verdim ve ilan ediyorum" 

SONRAKİ HABER