CHP koridorlarında nihayet değişimin ayak sesleri duyuldu!

CHP koridorlarında nihayet değişimin ayak sesleri duyuldu!
Özgür Özel CHP Genel Başkan Adaylığını Açıkladı. Dahası bir kişinin daha adaylığını açıklayacağını belirtti. Bu yapılan adaylık açıklamaları parti tabanında ''CHP koridorlarında nihayet değişimin ayak sesleri duyuldu'' şeklinde yorumlandı. Özel, CHP’yi solda konumlandıracağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) uzun süredir beklenen değişim rüzgarı nihayet esmeye başladı. Partinin grup başkanvekili Özgür Özel, bugün düzenlediği basın toplantısıyla genel başkan adaylığını resmen ilan etti. Özel, parti içindeki umutsuzluk dalgasını kırmak ve CHP’yi solda konumlandırmak için yola çıktığını söyledi.

Özel’in adaylığı, CHP tabanında ve kamuoyunda büyük bir ilgiyle karşılandı. Parti içindeki değişim talebinin bir karşılık bulması, parti demokrasisinin işlemesi ve milletvekillerinin de desteklediği bir adayın ortaya çıkması, CHP’nin yeni yüzyıla girerken yeni bir vizyon kazanmasına katkı sağlayabilecek.

Özel: “CHP’yi Solda Konumlandıracağım”

Özel, basın toplantısında yaptığı konuşmada, CHP’nin sosyal demokrat kimliğine vurgu yaptı. Partinin kuruluş felsefesine ve ilkelerine bağlı kalarak, halkın sorunlarına duyarlı, adaletli ve eşitlikçi bir siyaset izleyeceğini belirtti. Özel, “CHP’yi solda konumlandıracağım. Devletin safında değil, milletin safında duran bir parti olacağız. Halkın taleplerini dinleyecek, çözüm üretecek ve hesap vereceğiz” dedi.

Özel, CHP’nin iktidar alternatifi olması için güçlü bir muhalefet yapacağını da ifade etti. AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini, ekonomik ve sosyal krizlere yol açtığını, demokrasiyi ve hukuku ayaklar altına aldığını söyleyen Özel, “AKP’nin sonu geldi. Artık bu ülkeye yeni bir nefes lazım. CHP olarak biz bu nefesi vereceğiz. AKP’yi sandıkta yenerek, ülkeyi yeniden ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

Özel: “Kılıçdaroğlu’na Saygım Sonsuz”

Özel, basın toplantısında ayrıca mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da saygısını dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun partiye önemli katkılar sağladığını, kendisiyle yol arkadaşlığı yaptığını ve kendisinden çok şey öğrendiğini söyleyen Özel, “Kılıçdaroğlu’na saygım sonsuz. Onunla her zaman iyi ilişkiler içinde olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu bir yarıştır, kimse kırılmasın veya küsmesin. Partimizin ve ülkemizin hayrına olacak her şeye hazırız” dedi.

Özel, Kılıçdaroğlu’nun kendisine karşı kuyu kazma gibi bir tavır göstermediğini de belirtti. Parti genel merkezinde yapılan toplantının da bunun bir göstergesi olduğunu söyleyen Özel, “Kılıçdaroğlu bana her zaman destek verdi. Bu toplantıyı da parti genel merkezinde yapmamıza izin verdi. Bu, parti içinde demokrasinin işlediğinin bir kanıtıdır. Ben de kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Özel: “Sezgin Tanrıkulu’na Sahip Çıkacağım”

Özel, basın toplantısında bir diğer önemli konu olarak da CHP’nin İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun durumunu gündeme getirdi. Tanrıkulu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, CHP’nin sağa kaydığını ve milliyetçiliği benimsediğini iddia etmişti. Bu açıklama, parti içinde ve dışında büyük bir tartışma yaratmıştı.

Özel, Tanrıkulu’na sahip çıkacağını ve onunla görüşeceğini söyledi. Özel, “Sezgin Tanrıkulu, partimizin değerli bir milletvekilidir. Kendisiyle her zaman saygılı ve dostane bir ilişkimiz oldu. Onun görüşlerine katılmasam da saygı duyarım. Birkaç saniyelik görüntü ile değerlendirme yapılmaz. Kendisiyle yüz yüze konuşacağım ve sorunları çözmeye çalışacağım” dedi.

Özel, Tanrıkulu’nun partinin karar organlarına bağlı olduğunu ve parti disiplinine uyması gerektiğini de hatırlattı. Özel, “Sezgin Tanrıkulu, partimizin kurullarında yer almış ve kararlarını onaylamış bir milletvekilidir. Partimizin kararlarına uymak zorundadır. Partimizin sağa kaydığı iddiası gerçek dışıdır. Partimiz her zaman solun ve sosyal demokrasinin temsilcisidir” dedi.