Canan Karatay’dan oruç tutacak kişiler için öneriler geldi! Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayı öncesi oruç tutacak kişilere seslendi. Sahur ve iftar sofraları ile ilgili uyarılarını dile getiren Karatay, Ramazan ayında beslenme düzeni hakkında konuştu. Peki, Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Canan Karatay’dan oruç tutacak kişiler için öneriler geldi! Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayına az bir süre kalan Prof. Dr. Canan Karatay, oruç tutacak olan kişilere seslendi. Beslenme konusunda sık sık gündemde adından söz ettiren Canan Karatay, su tüketimi ve beslenme ile ilgili önerilerini dile getirdi. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Vücudu oruca hazırlayalım!

Vücudumuzu oruca hazırlamak gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Canan Karatay, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de su tüketilmesi çok az. Halbuki vücudun sulanması çok önemli, toprağın sulanması gibi. O da bir gün de olmuyor. Niyetlenmeden 5-10 gün önce yeterli su ve tuzun vücuda girmesini sağlamamız lazım. Orucun ilk günlerinde ilk şikayet baş ağrısıdır ve bunun sebebi de susuzluktur. Genel de de baş ağrısının sebebi tuz ve su azlığıdır. Baş ağrısı olan herkes MT çekilmez, önce tuz ve su eksikliği giderilebilir. Suyu yudum yudum içmek gerek. Yanınızda su taşımanız çok önemli. Sabah kalkınca mutlaka 1 bardak aç karnına su içilmesi lazım. Oruç da öyle açılıyor zaten” şeklinde konuştu.

Beslenme ile ilgili açıklama yaptı!

Suyun yanı sıra beslenme ile ilgili de açıklama yapan Karatay: “Sahurda yumurta yemeli. Süper bir besindir. Omlet yapıldığında ya da tereyağına kırıldığında, menemen yapıldığında güçlü ve gerçek bir besindir. Bütün günün enerjisini, minerallerini, yağlarını sağlayabilir. Yağsız protein hiçbir işe yaramaz. Onun için bol tereyağlı yumurtayı öneriyorum. Kolesterolümü yükseltir diye korkmayın. Çünkü yumurtanın sarısındaki kolesterol hiçbir zaman kana geçip kolesterolü yükseltmez” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Canan Karatay, ilaçlanmamış zeytin, zeytinyağı, tereyağı ve peynirin öneminden de bahsetti. Peynirin yanında ekmek yenilmemesi gerektiğini ve ekmeğin acıktırıp, susatacağını belirtti. İftar sofralarında hazır çorbaların tüketilmemesi gerektiğini ve içinin trans yağ dolu olduğunu belirten Karatay, çorbaları evde yapmayı önerdi.

SONRAKİ HABER