Çalışmalar tamamlandı Türkiye'de il olacak 19 ilçe için karar netleşiyor! İşte yeni il listesi

Türkiye'de birkaç ay önce AK Parti kanadından gelen açıklamalar ile birlikte 81 olan il sayısının 100'e çıkartılacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamalar sonrasında ise hangi ilçeler il olacak merak edildi. Çalışmalar tamamlandı Türkiye'de il olacak 19 ilçe için karar netleşiyor! İşte yeni il listesi

Çalışmalar tamamlandı Türkiye'de il olacak 19 ilçe için karar netleşiyor! İşte yeni il listesi

Çalışmalar tamamlandı Türkiye'de il olacak 19 ilçe için karar netleşiyor! İşte yeni il listesi - Türkiye'de birkaç ay önce AK Parti kanadından gelen açıklamalar ile birlikte 81 olan il sayısının 100'e çıkartılacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamalar sonrasında ise hangi ilçeler il olacak merak edildi. Türkiye'de bir şehir büyüklüğünde yer alan birçok ilçe alınan karar ile birlikte il olacak. Buna göre ise 81 il olan il sayısı 100'e çıkacak. 

İl olmak için ilçelerin genel olarak genel merkeze olan uzaklığı, yaş ve demografik yapısı, gelişme durumları göz önünde bulunduruluyor. Birçok ilçe bu duruma müsait iken gündemde yer alan 19 ilçe de belirlendi. Buna göre ise o ilçeler artık il olacak. İşte vatandaşların gündeminde yer alan fakat ne zaman açıklanacağı bilinmeyen bu konu ile ilgili son gelişmeler Kamu Gündemi adresinde yer alıyor. Haberi okumaya devam edin.

AK PARTİ GENEL YARDIMCISI AÇIKLAMIŞTI

AK Parti Genel Yardımcısı Vedat Demiröz daha önce Türkiye'de ki il sayısının 100'e çıkarılacağını açıklamış ve şu ifadelere yer vermişti.

"Türkiye'nin şehir sayısının 100'e çıkacağı bir zamanda inşallah Ahlat'ımızı da bu şehirler arasına alacağız."

Vedat Demiröz yaptığı sonraki açıklamalarda sözlerinin yanlış anlatıldığını ifade eden bir açıklama yaparak şu ifadelere yer vermişti.

"Bugün Ahlat’ta yaptığım konuşma, bazı yayın organlarında “İl sayısı 100’e çıkarılacak”şeklinde yanlış yansıtılmıştır.Bu hususta verilmiş bir karar yoktur. Oysaki konuşmamda;”Türkiye’nin şehir sayısının 100’e çıkarılması halinde Ahlat’ın bunların arasında yer alacağı”temennisidir."

DEVLET BAHÇELİ O TARİHTE 100 İL AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Gündemde bu gelişmeler yaşanırken akıllara ise Devlet Bahçeli'nin 10 Mayıs tarihinde yaptığı o konuşma düştü.

"Biz gelecek nesillere her anlamda güvenceye kavuşturulmuş bir vatan, bir millet, bir devlet emanet etmekle mesul ve mezunuz. Biz il sayısı 100 olan, nüfusu da 100 milyona ulaşmış bir Türkiye’yi hedefliyoruz

Böyle bir karar alınması durumunda ise il olmaya aday o 19 ilçe netleşti.

EĞER OLURSA O 19 İLÇE ARTIK ŞEHİR OLACAK

Kamu Gündemi adresinden daha önce de duyurduğumuz gibi il olmaya aday 19 ilçe:

Nüfus olarak en fazla sayıya sahip olan iller Tarsus, Alanya, Manavgat, İnegöl, Siverek, İskenderun ilçeleri olmakta. Bu ilçeler 200 bini aşan nüfusu nedeniyle bu çalışmada ilk yer alacak ilçeler arasında yer alıyor. Bunun dışında Ereğli, Erciş, Akhisar, Nazilli, Fethiye, Bandırma, Lüleburgaz, Ereğli, Elbistan, Cizre, Kozan, Ergani, Ünye, Polatlı, Erdemit, Kahta, Yüksekova, Midyat ilçeleri de 100 bin nüfusun üstünde olan bölgeler arasında yer alıyor.

SONRAKİ HABER