Bugün oy kullanacaklar dikkat: Büyük bir ilk yaşanacak! Son dakika duyuruldu

Bugün oy kullanacaklar dikkat: Büyük bir ilk yaşanacak! Son dakika duyuruldu
Türkiye’nin bugün 13. Cumhurbaşkanı belli olacak. Yaşı tutan ve oy verecek bütün vatandaşlar siyasi tercihini yapmak için sandığa gidecek. Gelen son habere göre bugün oy kullanacaklar için önemli bir ilkin yaşanacağı duyuruldu. İşte detaylar ve merak edilenler..

Seçimler için oy kullanma işlemi sabah 08.00’de başladığı ve 17.00;’ye kadar devam edecek. Oy verme işlemi sırasında 60 milyondan fazla kişi sandık başına gidecek. Nefeslerin tutulduğu seçimlerde 13. Cumhurbaşkanlığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu baş başa yarışacak.

5 YIL BOYUNCA GÖREV YAPACAK

Türkiye’nin 5 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı görevini yapacak olan kişiyi belirlemek için bugün seçimin ikinci ayağı yapılıyor. Gelen son habere göre 81 ilde 973 ilçe ve 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kurulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı seçimde oy verme işlemi akşam 17.00’d sına erecek.

BUNU YAPANLARIN OYU GEÇERSİZ SAYILACAK

Seçimlerde bunu yapanların oyunun geçersiz olacağı açıklandı:

“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan ya da birden fazla mühür basılan adayları oyları geçersiz olacak. Pusulanın yırtılması, bir yerine özel bir işaret yapılması, isim, imza ya da kaşe basılması halinde de oylar geçersiz olacak. Oy pusulasının karalanması, çizilmesi, işaretlenmesi, zarftan işaret amacını taşıyan maddenin çıkması halinde de oylar geçersiz olacak.