Bu şehirlerde yaşayanlar hemen tedbir alsın! Deprem riski yüksek 22 şehir açıklandı: Her an deprem olabilir

Türkiye, gündelik dilde adeta bir “deprem ülkesi” olarak tanımlandığı belirtilerek ülkemizdeki deprem riski yüksek olan şehirler de paylaşıldı. Bu şehirlerde yaşayn vatandaşların tedbirli olması gerektiği ifade edildi

Türkiye'de deprem riski yüksek olan iller açıklandı! Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat

Türkiye, gündelik dilde adeta bir “deprem ülkesi” olarak tanımlandığı belirtildi ve bunun sebebinin ülkemizin deprem kuşağında yer almasından kaynaklandığı ifade edildi. Deprem kuşağında yer alan ülkeler, zaman zaman ciddi depremlerle sarsılabiliyor ve bunlardan kaynaklı olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşılabildiği bildirildi ve Türkiye de özellikle belli bölgeleri özelinde depremlerden etkilenmiş bir ülke olarak dikkat çekitği ifade edildi.

EN TEHLİKELİ İLLER HANGİLERİ? 

Bu kapsamda Türkiye’de yaşayan herkesin zihninde deprem ile alakalı çok sayıda soru işareti olurken vatandaşların da tedbirli olması gerektiği bildirildi. Bunlar arasında ön plana çıkan soruların arasında “Deprem tehlikesi en yüksek illerimiz hangileridir?” ya da “Deprem tehlikesi en düşük illerimiz hangileridir?” sorularının yanıtı araştırılıyor.

SORUNUN YANITI VERİLDİ 

Türkiye’deki bölgeleri deprem üzerinden incelemek için Türkiye’nin ve İstanbul’un deprem haritalarını incelemekte yarar olduğu bildirilerek “1. Derece Deprem Kuşağında Olan İller Hangileridir?” sorusunun yanıtı paylaşıldı.

Türkiye’deki deprem haritasından elde edilen verilere göre çok sayıda ilimizin deprem riski taşıdığı gözlemlendiği belirtilerek bazı iller, fay hatları ile aralarındaki bağlantılara göre birden fazla risk bölgesinde sınıflandırıldığı ifade edildi. Bunun için illerin kendi içerisindeki yerleşim yerlerinin konumlarının da önemi olduğunu unutmamak gerektiği de eklendi.

DEPREM RİSKİ OLAN İLLER 

İşte deprem riski yüksek olan iller:

Kocaeli

Bolu

Sakarya

Bursa

Balıkesir

İzmir

Manisa

Aydın

Muğla

Denizli

Burdur

Kütahya

Eskişehir

Kayseri

Kahramanmaraş

Osmaniye

Hatay

Tokat

Erzincan

Erzurum

Bingöl

Hakkari

SONRAKİ HABER