Bu öksürük ilacını asla kullanmayın! 300 çocuğun ölümüne neden oldu

DSÖ, çocukların ölümüne neden olan öksürük ilacın detaylarını araştırıyor. Sakın Doc-1 Max ilacını sakın kullanmayın!

Bu öksürük ilacını asla kullanmayın! 300 çocuğun ölümüne neden oldu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), üç ülkede öksürük ilacı nedeniyle en az 300 çocuğun ölümünü araştırıyor. Bu, Reuters ajansı tarafından soruşturma sürecine aşina bir kaynağa dayanarak bildirildi.

 Hindistan'da üretilen Doc-1 Max ilacını içen çocukların ilk ölümleri Temmuz 2022'de Gambiya'da bildirildi. Bu ilacı alan çocukların böbreklerinde hasar olduğu bildirildi. Daha sonra Endonezya ve Özbekistan'da da benzer olaylar yaşandı.

 DSÖ, ilacı Hindistan ve Endonezya'da üreten altı şirket tarafından kullanılan hammaddeler hakkında bilgi arıyor. Uzmanlar, çocukların ölümüne neden olan sıvı ilacın hazırlanmasında dietilen glikol veya etilen glikol toksinlerinin kullanıldığını düşünüyor. Üreticiler soruşturma hakkında yorum yapmadılar, ancak toksinlerin kullanıldığını yalanladılar.

 DSÖ, ilacın Kamboçya, Filipinler, Kuzey Timor ve Senegal'de satılmış olabileceğini ve orada araştırılacağını belirtiyor. Örgüt, tüm ülkeleri ve küresel ilaç endüstrisini standart altı ilaçları belirlemeye ve ortadan kaldırmaya çağırdı.

 Aralık ayında Özbekistan'da 20 çocuğun "Dok-1 Max" ilacını aldıktan sonra ölmesi üzerine bu ilacın Kırgızistan'da satışı ve kullanımı yasaklandı.

SONRAKİ HABER