Bu illerde yaşayanlar dikkat! Depremde Türkiye'nin en güvenli illeri açıklandı: Bu iller depremde en güvenli yerler

Çalışmalar devam ederken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından önemli bir açıklama yapıldı ve ülkemizin güvenli illeri paylaşıldı.

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Depremde Türkiye'nin en güvenli illeri açıklandı

Deprem ne yazık ki ülkemizin en acı gerçekleri arasında yerini alıyor. 6 Şubat Pazartesi saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş depremi çok sayıda ili tanınmaz hale getirirken 7,7 şiddetli depremden 9 saat sonra 7,6 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiği ifade edildi. Çalışmalar devam ederken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından önemli bir açıklama yapıldı ve ülkemizin güvenli illeri paylaşıldı.

DEPREMDE GÜVENLİ İLLER 

Ahmet Ercan yaptığı açıklamalarında ülkemizin en güvenli illerini belirtti. Bu noktada Ercan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Konya, Karaman, Artvin, Rize, Ordu, Giresun, Samsun, Yozgat, Sinop, Kastamonu, Bartın, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Ardahan, Mersin ve Antalya deprem bakımından Türkiye’nin güvenli illeridirler"

ANKARA DA GÜVENLİ İLLERDEN BİRİ 

Ahmet Ercan açıklamalarının devamında Ankara’nın da deprem açısından güvenli olduğunu belirtti ve açıklamalar şöyle devam etti:

"Bir kentin deprem üretim odağı olması meselesi ayrıdır çevresindeki deprem dalgalarının geçişi sırasında sallanması ayrıdır. Başkentimiz Ankara da etki alanında bulunmaktadır ama deprem açısından güveli illerden birisidir. Ayrıca Zonguldak da deprem riski düşünüldüğünde en güvenli illerimizden birisidir"

RİSKLİ İLLER

Riskli olan iller arasında ise İzmir, Erzincan, Bingöl, Balıkesir, Bolu, Manisa, Karabük, Hatay, Tokat, Çanakkale, Osmaniye, Sakarya gibi iller bulunuyor.

SONRAKİ HABER