Bu hafta sonu işi olmayanlar dışarı çıkmasın! Orhan Şen son dakika duyurdu: O illerde felaket olacak

Hava dumru hakkında Orhan Şen çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu doğrultuda hafta sonu bir çok şehirde şiddetli sağanak yağış olacağı belirtildi.

Bu hafta sonu işi olmayanlar dışarı çıkmasın! Orhan Şen son dakika duyurdu: O illerde felaket olacak

Türkiye genelinde hafta sonu hava sıcaklıklarının düşmesi bekleniyor. Cumartesi günü etkili olacak şiddetli yağmurun İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya, Mersin, Ankara, Bolu, Kastamonu gibi bölgelerde su baskınlarına neden olabileceği öne çıkıyor. Pazar günü ise yurdun bazı bölgelerinde kar yağışı bekleniyor.

YER YER ÇOK KUVVETLİ OLACAK 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, kuzey ve doğu kesimler parçalı ve çok bulutlu olacak. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Trakya ile Çanakkale'nin batısı ise gece saatlerinden itibaren aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğu kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar görülebilir. Artvin, Hakkari, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde ise yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

MEVSİM NORMALLERİ CİVARINDA OLACAK 

Hava sıcaklıklarının iç ve doğu kesimlerde azalması, genel olarak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesi tahmin ediliyor.

ŞİDDETLİ RÜZGAR DA OLACAK 

Bazı illerde ise hafta sonundan itibaren kuvvetli rüzgarın etkili olacağı ve yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor. Özellikle cumartesi sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden fırtına şeklinde esecek rüzgarın, pazar günü sabah saatlerinden itibaren kuvvetli fırtına şeklinde doğusunda yer yer tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLACAK 

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, cumartesi günü etkili olacak şiddetli yağmurun İstanbul, İzmir, Muğla, Denizli, Bursa, Kocaeli, Antalya, Mersin, Adana, Hatay gibi bölgelerde su baskınlarına neden olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, pazar günü kuzeyden başlayarak hızlı bir soğuma olacağını ve bu soğumanın Kırklareli, Marmara'nın güney doğusu ve batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar yağışına neden olabileceğini ifade ediyor. Pazar akşamı ve pazartesi günü ise doğu Anadolu'da kar yağışının etkili olabileceği uyarısında bulunuyor.

CUMARTESİ GÜNÜ KUVVETLİ YAĞMUR OLACAK

İstanbul'da bugün lodosun etkisinde sıcaklığın 16 derece olacağını söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen, cumartesi günü kuvvetli yağmurlu bir hava beklediğini ve sıcaklığın 16 derece olacağını belirtiyor. Pazar günü ise yağışların devam edeceğini ve sıcaklığın 8 dereceye düşeceğini ifade ediyor.

SONRAKİ HABER