Bir yanda sel felaketi, diğer yanda kuraklık tehlikesi! O ilçede su kullanımına sınırlama getirildi!

Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde başlayan aşırı sağanak nedeniyle sel felaketi olurken, Edirne’nin Keşan ilçesinde ise kuraklık alarmı çalıyor. İlçenin belediye meclisi, olası kuraklık tehlikesine karşı su kullanımına sınırlama getiren bazı kararlar aldı.

Bir yanda sel felaketi, diğer yanda kuraklık tehlikesi! O ilçede su kullanımına sınırlama getirildi!

Türkiye’de bir tarafta sel felaketi yaşanırken, diğer tarafta kuraklık alarmı çalıyor. Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde başlayan aşırı sağanak nedeniyle sel felaketi olurken, Edirne’nin Keşan ilçesinde ise belediye meclisi, olası kuraklık tehlikesine karşı su kullanımına sınırlama getiren bazı kararlar aldı.

Keşan Belediyesi Başkan Vekili Tarık Uysal başkanlığında toplanan Keşan Belediye Meclisi, ilçede su tasarrufunu önlemeye yönelik bazı kararlar aldı. Alınan kararlarla ilgili yapılan açıklamada, ilçenin içme ve kullanma suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Kadıköy Barajı'nın sürdürülebilirliğini ve suyun korunmasını sağlamak için tedbir amaçlı kararlar alındığı belirtildi.

HALI-KİLİM VE HORTUMLA ŞEBEKE SUYUNDAN ARABA YIKAMAK YASAKLANDI

Açıklamada alınan kararlar ilgili olarak, "Konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, halı ve kilim yıkamalarının yasaklanması, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

GEREKLİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE KARARLAR 30 NİSAN 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİ OLACAK

Oto kuaför-yıkama işletmelerinde de su tüketimine sınırlama getirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Oto kuaför-yıkama, halı yıkama, hamam, tuvalet gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine böylece yeraltı su kullanımının tespitinin yapılmasına, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama damlama sistemleri kullanılarak yapılması, park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesi, Kadıköy Barajı rezervinin yeterliliğine göre uygun görüldüğü taktirde bu kararların 30 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olması, kontrol ve denetimin belediyemizin ilgili müdürlükleri tarafından yapılması oy birliği ile kabul edilmiştir. Su tasarrufuna yönelik bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nca cezai işlem uygulanacaktır."

SONRAKİ HABER