Bekçi alımlarında yeni karar! Eğitim ve adli sicil şartları değişti!

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak işe alınacak kişilerde aranan şartlar ve sınava ilişkin bazı kararlarda değişiklikler meydana geldi. Bekçi olabilmek için artık adaylarda, lise mezunu olma şartı aranacak.

Bekçi alımlarında yeni karar! Eğitim ve adli sicil şartları değişti!

Yeni yapılan açıklamaya göre, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilecek kişiler yeni kararlar yürürlüğe girdi. Alınan yeni kararlarda hem eğitim durumu hem de adli sicil durumunda değişiklikler yapıldı. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak başvuruda bulunabilecek kişilerin eğitim durumunda ilkokul mezunu olma şartı, lise mezunu şartı ile değiştirildi.

Çarşı ve mahalle bekçiliği için gerekli olan şartlar arasında daha önce en fazla 6 ay hapis cezası alan kişiler bekçilik yapabiliyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu süre de bir yıla uzatıldı. Yürürlüğe giren karar kapsamında, bir yıldan az hapis cezası bekçilik yapmaya engel olmayacak.

O ŞART İSE KALDIRILDI

Bekçi alımlarında yeni karar! Eğitim ve adli sicil şartları değişti!

Ekonomi Gazetesi’nin haberine göre, bekçiler için daha önce en fazla altı ay olan hapis cezası şartına ilişkin süre bir yıla yükseltildi. Yeni alınan bu karara göre kasten işlenen bir suç nedeni ile bir yıla kadar süre ile hapis cezasına mahkum olan kişiler bekçi olabilecek. Daha önceki yönetmelikte ise bu şart, altı aydı. Aynı zamanda, önceki yönetmelikte bulunan ‘Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak’ şartı da yürürlükten kaldırıldı.

O MADDE İSE TEDAVİ ŞARTI OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Önceki yönetmelikte yer alan uyuşturucu ve fuhuşla ilgili faaliyetlerde bulunmamış olma şartında da değişiklikler yapıldı. Bir önceki yönetmelikte kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında soruşturma, kovuşturma devam ediyor olmamak şartı yer alıyordu. düzenlenen yeni yönetmelikte ise bu durum; ‘alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor’ olmak şeklinde revize edildi.

SONRAKİ HABER