Bayilerde sıfır araç bulunmuyor! Nedenleri açıklandı!

Bayilerde sıfır otomobil bulunmuyor. Bu sorundan dolayı 2. el araç piyasasında dalgalanmaları devam ediyor. Ara almak isteyen kişiler de bu sorunun nedenini merak etmeye devam ediyor. Peki sıfır araç bulmak neden zorlaştı?

Bayilerde sıfır araç bulunmuyor! Nedenleri açıklandı!

Araç almak isteyenler her ne kadar sıfır araç almak istiyor olsa da bu konuda piyasadaki araç sıkıntısından 2. el piyasasına yönelmek zorunda kalıyor. Bu sorunun ise birçok nedeni bulunuyor. İşte haberimizde sıfır araç piyasası hakkındaki her şey sizlerle…

Bayilerde sıfır otomobil olmamasının birçok sebebi vardır!

Bayilerde sıfır otomobil bulunmamasının sebebini Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu açıkladı. Ülkemizde deprem felaketinin yaşanmasından sonra bu yıl otomotiv alanında 780-800 bin bandında bir pazar satış piyasası beklendiğini söyleyerek bayilerde araç bulunmamasına açıklık getirdi. Bayilerde sıfır araba bulunmamasının nedenleri arasında önce çip krizi sonra lojistik krizinin etkilediği bir durumken, bu dönemin tedarikin önemini dile getiren Reyhanoğlu, "Bu dönemin herkes için artısı belki de bu krizle yaşamayı da öğrenmek oldu. Bu sorunlar yine hayatımızda olacak. Çünkü atık bizim araç getirmemizi veya büyümemizi engelleyecek düzeyde olmadığını söyleyebilirim. Açıklamalarında bu cümlelerine yer verdi. Bununla beraber müjdeleyici bir açıklama yaparak, muhtemelen 2023’ün ikinci yarısında daha rahat bir otomotiv ortamına kavuşulacağını belirtti.

Ötelenen araçlar piyasayı etkilemektedir

Yaşanan çip krizinin ve beraberindeki lojistik sorununun ardından açıklama yapan Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, 2023 yılında yaklaşık 780-800 bin adet satış pazarı beklediklerini belirterek, "Ülkemizi etkileyen deprem felaketine rağmen sene sonu hedef planlarımızda bir değişiklik yapmadık” açıklamalarında bulundu. Piyasada sıfır araç bulunamamasının en büyük oranda etkileyen nedeni ötelenmiş talepten kaynaklandığını belirten Reyhanoğlu şu sözleri söyledi: "İlla ki ötelenmiş satışlarımız var. Biz aslında her ay belli bir satış rakamı aya başlıyoruz ve genel olarak yüzde 30 civarı satışımız bir önceki aydan sarkan satış olarak gerçekleşerek devam etmektedir. Bu öteleme aylık olarak yüzde 30 civarında bekleyen müşteri demektir. Bu durum ise bir sonraki aya öteleniyor." dedi.

SONRAKİ HABER