Bakanlık harekete geçti! Kırmızı et ürünlerinde fiyat sabitleme kararı yarın başlıyor!

Bakanlıktan yeni adım. Et ürünlerinin fiyatları sabitleniyor. Fiyatları sabitlenen et ürünlerinin satışı ise yarından itibaren başlıyor. Konu ile ilgili detaylar haberimizin devamında sizlerle birlikte.

Bakanlık harekete geçti!  Kırmızı et ürünlerinde fiyat sabitleme kararı yarın başlıyor!

Bakanlık, Türkiye genelinde et ürünlerinin fiyatlarının sabitleneceği dair bir açıklama yaptı. Peki et ürünleri fiyatları ne kadar olacak? Fiyat neye göre sabitlenecek?

Et ürünleri fiyatları ne kadar?

 Ramazan ayı boyunca satılacak olan et ürünlerinde yarından itibaren tek fiyat uygulaması yapılacağı duyuruldu. Konu ile ilgili İstanbul PERDER, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu (ESK) yetkilileri beraber yaptığı çalışmalar sonucunda aldığı kararı kamuoyuna paylaştı. Yapılan açıklamaya göre ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarını sabitleme kararı aldığı bilgisi yer alıyor. Alınan yeni karar doğrultusunda dana kıymanın kilogram fiyatını 190 TL’den, dana kuşbaşının kilogram fiyatını ise 210 TL’den satılacağı açıklandı. 20 Mart itibarıyla çalışmalara başlayan kasap reyonu ile kampanyaya dahil olan İstanbul PERDER üyeleri konu ile ilgili açıklama yaptı. Fiyatları sabitlenen et ürünlerini ramazanın ilk günü itibarıyla tüketicilerle buluşturulacağının bilgisini verdi. Ayrıca alınan karar doğrultusunda ramazan ayı boyunca uygulanacak olan sabit fiyat uygulamasının ramazandan sonrada devam etmesi planlandığı bildirildi.

Karkas et tedarik edilecek!

 Türkiye genelinde Tarım Kredi market zincirleri ile bir protokol imzalandığını dile getiren ESK, protokol doğrultusunda marketlere verilen aylık minimum ürün miktarını 600 tona çıkarıldığının bilgisini verdi. Bu duruma göre de, Tarım Kredi market zincirleri ise MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajlı kıymanın kilogramını 140 TL’den kuşbaşının kilogramını ise 150 TL’den satılacağını açıkladı. İstanbul özelinde tüm tedbirlerin alındığını ramazan öncesinde oluşabilecek spekülasyonun önüne geçmek için tüm çalışmaların yapıldığı konusunda açıklama yaptı. ESK, kentte kasap esnafına 72 bin kilogram, sanayiye 100 bin kilogram ve perakende zincir marketlere de 76 bin kilogram karkas et tedarik ettiğini bildirdi. Ayrıca, İstanbul PERDER ile de ortak bir çalışma yapan ESK, ramazan ayı boyunca söz konusu üye market zincirlerine karkas et tedarik edeceğini ifade etti.

SONRAKİ HABER