Bakan Yerlikaya duyurdu! Teleferik faciası yaşandı: Ölü ve yaralılar var

Bakan Yerlikaya duyurdu! Teleferik faciası yaşandı: Ölü ve yaralılar var
Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde meydana gelen teleferik kazasında, bir teleferik direği devrildi ve bir kabin çarparak parçalandı. Bu acı olayda 1 kişi hayatını kaybederken, 2'si çocuk 7 kişi de yaralandı.

Kazanın ardından, diğer kabinlerde mahsur kalan 184 kişinin kurtarılması için yoğun bir çalışma başlatıldı. Ancak tahliye sürecinde 3 kişi daha yaralandı. Saat 10.00 itibariyle 16 kabinde mahsur kalan 128 kişi kurtarıldı, tahliye çalışmaları devam ediyor.

Olayın Sebebi ve Soruşturma

Olayın sebebi henüz netlik kazanmamış olsa da, adli soruşturma başlatıldı. Makine mühendisleri, elektrik mühendisleri ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan bir heyet, olay yerinde incelemelerde bulunuyor.

Sağlık Durumu ve Kurtarma Çalışmaları

Kazada yaralananların sağlık durumu şimdilik ciddi değil. Sağlık ekipleri, yaralılara ilk müdahaleleri yaparak hastanelere sevk etti. Kurtarma çalışmalarında AFAD, Jandarma, Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer ekipler görev alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Takibi ve Devletin Çalışmaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazayı yakından takip ediyor ve gelişmeler hakkında sürekli bilgi alıyor. Devletin tüm imkanları, mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için seferber edildi.

Teleferiğin Konumu ve Özellikleri

Tünektepe Teleferik Tesisi, Antalya Konyaaltı'nda bulunuyor ve 2017'de hizmete girdi. Her biri en fazla sekiz kişiyi taşıyabilen kabinler, Sarısu Mesire Alanı’ndan Tünektepe’ye ulaşıyor. Teleferik, saatte 1200 kişiyi taşıyabiliyor ve yolculuk yaklaşık 8,5 dakika sürüyor.